20 Haziran 2024
Saat Kuleleri

YOZGAT TARİHİ SAAT KULESİ – YOZGAT

    Şakir  adında bir usta tarafından ikinci meşrutiyet yıllarında yapılmış bir Osmanlı eseridir. Saat kulesinin şekli kare prizması biçimindedir. En üst katında çana benzer bir külah bulunmaktadır. Saatin çanının 250 kg olduğu biliniyor.

   Yozgat şehir merkezindeki bu heybetli ve asırlık kule zemin kat ve çanların bulunduğu kısımlarla birlikte yedi kattır. Sarı köfedeki kesme taşlarla inşa edilmiştir. Çanların bulunduğu kattan itibaren üstteki ilk kattaki her cepheye ayrı yerleştirilmiş 4 saat bulunmaktadır. Her saat başında çalan çanlar şehrin her tarafından duyulacak şekildedir. Saatlerin 4 ayar topuzunun 250 kg olduğu söylenmektedir. Kuledeki saatler kule ile aynı yaşta olup Yozgatlıları vakitte hiçbir zaman yanıltmamaktadır.

     Gayri Menkul Eski Eserler Yüksek Kurulu başkanlığınca 1978 yılında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenen Yozgat İli merkezinde Cumhuriyet alanında bulunan Saat Kulesi, çevrenin bilinen tek saat kulesidir. Tevfik Zade Ahmet Bey’in belediye başkanlığı zamanında Şakir Usta adındaki bir ustaya yaptırılmıştır.

KAYNAK: YOZGAT İL TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ