23 Haziran 2024
Camiler

ÇUKUR ÇEŞME CAMİİ – KÜTAHYA

Çukur Çeşme Camii, Kütahya’nın Börekçiler Mahallesi’nde bulunan 16. yüzyıl eseri cami.

İlk cami 1550 yılında kethüdalık görevi yapan Tahsin isminde biri tarafından yaptırılmıştır. Evvelce ahşap iken 1967 yılında halkta toplanan yardımlarla Gümüşköy’lü Mustafa usta tarafından yeniden yapılmıştır.

Ahşap ve tahta minareli mescit yıkılarak doğu ve kıble tarafından bir miktar genişletilmek suretiyle yapılan caminin altında cami odası ile 6 basamaklı merdivenle inilen çeşmenin arasından 12 basamaklı kavisli merdivenle camiye çıkılır. Cami ana mekana giriş kapısının yanında, minareye çıkış kapısı vardır. Demirden yapılan döner merdivenle 17 basamakla kadınlar mahfiline çıkılır. Cami giriş kapısının yanı ahşap camekanla bölünmüştür. Caminin kıble duvarında 2, batı duvarında 2 doğu duvarında 6, ve kuzey duvarında 2 olmak üzere 12 kemerli pencere ve üstte ikinci sıra olarak doğuda yine 6 batıda 3 ve kıblede yuvarlak 2, batıda yuvarlak 1 ve kuzeyde kadınlar mahfilinde 2 kemerli pencere ve çıkış merdivenini aydınlatan batıda 1 büyük pencere ile cami çok güzel aydınlatılmıştır. Ön kubbede 5 ve arkadaki küçük kubbede 4 küçük demir çerçeveli pencere vardır. Caminin mihrabı ve vaaz kürsüsü çini ve minber ile duvarların 75 cm kenarları mermerdir. Sağda müezzin mahfili vardır. Kadınlar mahfili mermer kaplamalı bir sütun üzerine oturtulmuştur.

Caminin yeniden yapılışı sırasındaki bu genişlemede zamanın Belediye Başkanı Abdurrahman Karaa’nın büyük katkıları olmuştur.

Kaynak: wikipedia