14 Temmuz 2024
Camiler

İREZLER (REİSLER) CAMİİ VE TÜRBESİ – DEMİRCİ / MANİSA

     İlçenin Güney Batı yönünde; İlçe Merkezine 3 km mesafede İrezler Camii ve türbesi bulunmaktadır. İrezler camisinin yapım tarihi tüm araştırmalara rağmen tespit edilememiştir. Camii bitişiğinde bulunan türbede Hz. Resulullah’ın 22. batın torunlarının mezarları bulunmaktadır. Restorasyon masrafının tamamı Demircili hayırsever hemşerilerimizin katkılarıyla yapılmıştır. Bu mezarlarda üç kardeş olan Seyit Hüseyin Reis, Seyit Hasan Reis, Seyit Muhura Reis yatmaktadır. Bu zatların miladi 1484 – 1534 yılları arasında yaşadıkları rivayet edilmektedir. Hasan Reis – 80 yaşında Hüseyin Reis 72 yaşında Muğire (Muhura) Reis 35 yaşında vefat etmişlerdir.
     Reisler Demirci beylerinin ve halkının mesire- piknik- yeriydi. Demirci beylerinden Mehmet bey 1240 Rumi tarihinde Reisler Camiini ve türbesini tamir ettirmişti. Son olarak Demirci Hayrat eserlerini yapma yaşatma ve koruma derneği tarafından 1997 yılında tamamen yıkılmış olan cami ve türbe Vakıflar ve Anıtlar Yüksek Kurulunun izni ile aslına uygun olarak restore edilmiştir. Çevre düzenlemesi ve misafirhane yapılarak ziyarete açılmıştır.
Kültür Bakanlığı İzmir 2 numaralı Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulunun 30.04.1997-6717 sayı ve tarihli oturumunda korunması gerekli Kültür varlığı olarak tesciline karar verilmiştir.

KAYNAK: DEDEYAR.COM / muhammedzuhdu.org