12 Nisan 2024
Şelaleler

ÇIRÇIR ŞELALESİ – KEBAN – ELAZIĞ

     Sahip olduğu özellikler bakımından ülkemizde pek çok şelale bulunmaktadır. Birçok ilde bulunan şelalelerden birisi de Çırçır şelalesidir.

     İsmini çırçır böceklerinden almıştır. Serin bir suya sahip olan Çırçır Şelalesi Elazığ ilinde Keban ilçesinde bulunmaktadır. Çırçır Şelalesi Keban ilçesine bağlı olan Kallar Mahallesinde bulunur. Ayrıca Elazığ kent merkezine yaklaşık olarak 48 kilometre mesafede yer almaktadır.

Keban Barajına giden tüm ziyaretçilerin Çırçır Şelalesini ve orada yetiştirilen ünlü alabalıkları görmeleri mümkündür. Atatürk Barajından sonra ikinci büyük baraj olan Keban barajı 1995 yılında yapılmaya başlanmıştır. 1994 yılında ise burada elektrik üretilmeye başlanmıştır. Bunlar dışında bu baraj Türk mühendislerin oluşturduğu ilk dev baraj olarak da bilinmektedir.

ÇIRÇIR ŞELALESİ ÖZELLİKLERİ

     Çırçır Şelalesi dünyanın en genç doğal şelalesi olarak bilinmektedir. Keban Baraj Gölünde meydana gelmiştir. Ayrıca Elazığ Keban Barajı Gölü çevresinde alabalık tesisleri de yer almaktadır.

     Çırçır Şelalesi barajın kurulması ile birlikte meydana gelmiştir. Elazığ ilinde gezilecek yerlerin başında gelen Çırçır Şelalesi mükemmel bir doğal güzellik oluşturmaktadır. Çırçır Şelalesinin diğer bir özelliği ise 1974 yılından bu yana doğal bir şekilde oluşan ilk şelale olmasıdır. Bu da onu oldukça etkileyici yapmaktadır.

Fırat nehrinden akan sular basınç ile beraber yönünü değiştirerek Çırçır Şelalesini ortaya çıkarmıştır. Oradaki yöre halkı ile beraber yerli ve yabancı pek çok turistin yıl içerisinde ziyaret ettiği şelalelerden birisidir. Özellikle manzarası ziyaretçilerini oldukça fazla etkilemektedir. Temiz havası ile beraber doğal güzelliği ile ülkemizde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olmuştur.

     Elazığ’a 48 km uzaklıktaki Keban ilçemizin hemen girişinde yer alan bu doğa harikası şelale ve şelale üzerine kurulu balık lokantası görülmeye değer bir gezi ve lezzet durağı…

Keban Baraj Gölü’ nün oluşması sırasında meydana gelen ve Çırçır Şelalesi olarak bilinen şelale dünyanın en genç şelalesidir. Şelale baraj kurulduktan sonra meydana gelmiştir ve barajdaki bir çatlaktan gelebileceği ihtimaline karşı araştırmalar yapılmış ve araştırmalar sonucunda çıkan suyun tamamen kaynak suyu olduğu tespit edilmiştir.

Kaynak. Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü