23 Temmuz 2024
Camiler

YENİCEKÖY (Hamza ağa ) CAMİİ – TİRE / İZMİR

Yavukluoğlu Külliyesinin doğu tarafında ve yakınında yer alıyor.

 İzmir, Tire ilçesi Yeniceköy semtinde bulunan bu cami Hamza Ağa tarafından 1684 yılında yaptırılmıştır. Cami ile birlikte medrese, han, hamam, dergâh, sıbyan mektebi ve imaret gibi yapıların eklendiği kaynaklardan öğrenilmektedir. Vakıf kayıtlarından caminin bulunduğu yer Tabak Sinan Mahallesi görünürken, Yeniceköy caminin bulunduğu arsa üzerinde AHİ TABAK SİNAN mescidi bulunmakta imiş. Harap hale gelen mescid Hamza Ağa tarafından yıktırılıp temelden yeniden yaptırmıştır.
  Cami; Yeni Cami, Yalınayak Camileriyle benzer özellikler taşır. Cami 1897 yılında esaslı bir onarım geçirmiştir. Cami bahçesindeki hazirede Hamza Ağa ve caminin onarımını yaptıran KİRİÇCİZADE ŞERİF ALİ AĞA nın mezarları bulunmaktadır. Hamza Ağanın mezar kitabesinden camiyi yaptırdıktan üç yıl sonra vefat ettiği anlaşılmaktadır.
  Cami Tirenin üçüncü büyük haremli camisidir. Kubbe onikigen bir kasnağa otururken çağdaşları Yeni Cami ve Paşa Cami gibi dıştan payandalarla desteklenmiştir. Özellikle Minberi Yalınayak ve Yeni cami örneklerine benzeyen mükemmel mermer işçiliğine sahiptir. Geometrik desenlerin yanı sıra Rumi, palmet ve yıldız motifleriyle zenginleştirilmiştir. Diğer taraftan ayetsel ve gül bezek dolaşımları ağır başlı bir süslemenin örnekleri durumundadır. Mermer söveli olan harem kapısının ahşap işçiliği dikkat çekicidir.