12 Nisan 2024
Camiler

BAYRAKTAR SÜLEYMAN AĞA MESCİDİ – BASMANE – İZMİR

   Mescid Basmane semti 1277 Sok. No:34 adresindedir.

Ülkemizdeki çağdaş heykel sanatının öncülerinden Şadi Çalık’ın kısa süreliğine de olsa atölyesi olmuş Bayraktar Süleyman Ağa Mescidi.

    Mescit, Bayraktar Süleyman Ağa tarafından Hicri 1313 (Miladi 1895-1896) tarihinde yaptırılmış. Önceleri sadece Ramazan aylarında ibadete açılırmış.

Bayraktar Mescidi’nin küçük bir avlusu var. Avlu duvarındaki kapı açıklığı, kesme taş söveleri ile dikkat çekiyor. Basık kemerli bir düzenlemeye sahip olan avlu girişinin kemer kilit taşı özellikle vurgulanmış. Harimi ahşap düz tavanlı, mihrap çerçevesi ise üstte bir yazı kartuşu ve bitkisel süslemeli bir tepelik ile sonlanmış.

    1922 yılında gerçekleşen Büyük İzmir Yangını öncesinde, Rum ve Ermeni mahallelerinin büyük bir bölümü günümüzdeki Kültürpark alanında bulunuyormuş. Ancak, bu bölge yangınla birlikte harabe haline gelmiş. Yangın yeri bir kültür parkına dönüştürülmeden önce, buradaki tonlarca enkazı taşıyan arabaları gece gündüz atların çekmesi gerekmiş. Belediye Başkanı Behçet Uz, bu süreçte hayatını kaybeden 168 atın anısına, Şadi Çalık’tan bir heykel yapmasını istemiş. O zamanlar genç bir heykeltıraş olan Şadi Çalık, at heykellerinin çamur ve alçı kalıplarını henüz bir atölyesi olmadığı için Bayraktar Süleyman Ağa Mescidi’nin avlusunda yapmış. 1936 yılında yapılan ‘At Başları Heykeli’ günümüzde Kültürpark’ta bulunuyor.

KAYNAK: VİSİT İZMİR

FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ