18 Temmuz 2024
AVRUPA GEZİLERİM

VENTSPİLS’TEN – RİGA’YA RESİMLER / LETONYA

RİGA – LETONYA

 Riga (Letonca: Rīga), Letonya’nın başkenti. Baltık Denizi’ne şehrin ortasından geçen Daugava Nehri ile açılır. Şehir 56° 58¹ Kuzey Paraleli, 24° 8¹ doğu boylamında yer alır. Riga, Baltık devletleri içinde en büyük şehir olmasının yanı sıra, önemli bir kültür, politika, eğitim, finans, ticaret ve endüstri merkezidir.

 Şehrin ilk kurulduğu yer olan tarihsel merkezi “Vecrīga” UNESCO Kültür Mirası’na kabul edilmiş olup mimari olarak sadece Viyana, St. Petersburg ve Barcelona ile karşılaştırılabilecek güzellikteki Art Nouveau (Jugendstil) yapılarıyla ünlüdür.

 Şehrin kuruluşu 12. yüzyıla kadar dayanır. 12. yüzyıl sonlarında liman şehri olan Riga’ya Alman ticaret gemilerinin uğramaya başlamasıyla nüfusu ve önemi artmıştır. 1201 yılı Riga’nın resmi kuruluş yılı olarak kabul edilir.

1558-1583 yılları arasında Polonyalıların yönetimine; 1621’de de İsveç yönetimine geçmiştir.

1700-1721 yılları arasındaki Kuzey Savaşları sırasında Ruslar bu bölgeyi İsveçlilerden alarak kendi ülkeleri sınırlarına katmışlardır.

 Old Town denilen eski şehir merkezindeki “Melngalvju nams” İngilizce: ‘House of The Black Head’ Karakafalıların, Televizyon Kulesi, Aziz Peter Katedrali, Riga, Kalesi ve “Dannenšterna nams (Dannestern Malikânesi görülmesi gereken yerlerdir.

KAYNAK: VİKİPEDİ, ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ

FOTOĞRAFLAR 2013 UILINDA ÇEKİLMİŞTİR