22 Mayıs 2024
AVRUPA GEZİLERİM

VENEDİK – İTALYA

    Aşıklar kenti olarak da adlandırılan Venedik, su kanallarıyla ünlüdür. Ulaşımın kayıklarla sağlandığı İtalyan şehrinde turizm en önemli geçim kaynağıdır. Yılın belli dönemlerinde şehir meydanı bile 10-15 cm sular altında kalır.

118 adacıktan oluşan şehirde 170 kanal ve 400 köprü var. Shakespeare’in ünlü eseri Venedik Taciri’nin isminden de anlaşılacağı gibi ticaret açısından dünya tarihinin önde gelen şehirlerinden birisidir.

    Venedik Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica di Venezia, Venedikçe: Repùblica Vèneta ya da Repùblica de Venesia), 7. yüzyıl ile 18. yüzyıl arasında İtalya Yarımadası’nda bugünkü Venedik kenti civarında hüküm sürmüş olan bir kent-devleti ve deniz cumhuriyetiydi. Genellikle “En sükunetli” anlamına gelen Serenissima sözcüğüyle anılırdı. MS 697’den MS 1797’ye kadar hüküm sürdü. Müreffeh Venedik şehrinin lagün toplulukları üzerinde yoğunlaşan cumhuriyet, Orta Çağ’da bir ticaret gücü haline geldi ve Rönesans’ta bu konumunu güçlendirdi.

    Atlas Okyanusu üzerinden Amerika ve Doğu Hint Adaları’na yeni ticaret yollarının açılması, güçlü bir deniz cumhuriyeti olan Venedik’in düşüşünün başlangıcı oldu. Şehir devleti, Osmanlı İmparatorluğu donanması tarafından yenilgiye uğratıldı. Venedik 19. yüzyılda birleşik İtalya’nın bir parçası haline geldi.

TARİHİ

Venedik kenti başlangıçta Bizans İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. 7. yüzyılda bağımsız oldu. Orta Çağ’ın ortalarında büyük bir deniz filosu kurarak Akdeniz ülkeleriyle yaptığı ticaret sonucu zengin bir ülke haline geldi. 1204 yılında Konstantinopolis’i (İstanbul) talan eden Dördüncü Haçlı Seferi’nin başını çekti. Venedik bu seferin sonucu olarak Girit adasını eline geçirdi.

1271-1295 yılları arasında Venedikli tüccar Marko Polo ilk defa Avrupa’dan İpek Yolu’nu izleyerek Çin’e kadar ulaştı. Moğol kağanı Kubilay Han’ın huzuruna çıktı ve yolculuklarının öyküsünü bir kitap haline getirdi.

1348 yılında çıkan bir veba salgını Venedik’in nüfusunun yarısının ölmesine neden oldu.

Osmanlı Devleti’nin Yunan Yarımadası, Sırbistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek’i fethetmesiyle Venedik birdenbire Osmanlı Devleti’yle deniz ve kara komşusu haline geldi. 1463-1478 arasında süren uzun bir savaş sonunda Venedik Osmanlı Devleti’yle barış anlaşması yapmaya razı oldu. Venedikliler Arnavutluk’ta İşkodra ve Akçahisarı, Ege’de Limni ve Eğriboz adalarını ve Güneybatı Peleponnesos’ta Maina Yarımadası’nı Osmanlılar’a bıraktı. Osmanlılar da Mora, Arnavutluk ve Dalmaçya’da aldıkları Venedik topraklarından bazılarını iki ay içinde iade etmeyi kabul ettiler. Venedikliler iki yıl içinde 100.000 duka altın tazminat ödemeye söz verdiler, ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nda ithalat ve ihracat vergisi ödemeden serbest ticaret yapabilme hakkı için yıllık 10.000 duka ödemeyi de kabul ettiler. Venedik’in Osmanlı başkentinde yaşayan ve iş yapan Venedikliler üzerinde sivil yetkiye sahip bir balyosu İstanbul’da bulundurmasına izin verildi.[1] Ayrıca bu anlaşmanın bir parçası olarak 72. Venedik dükü Giovanni Mocenigo ressam Gentile Bellini’yi Fatih’in tablosunu yapmak üzere İstanbul’a gönderdi.

1489 yılında Venedik donanması Kıbrıs’ı ele geçirdi. Ama 1571 yılında adayı Osmanlı Devleti’ne kaybetti. 1645 yılında Girit’i, 1669’da adadaki Kandiye kalesini, 1718’de de yakın küçük adacıkları Osmanlı Devleti’ne bırakmak zorunda kaldı.

15. ve 16. yüzyıllarda Venedik Cumhuriyeti İtalya yarımadasındaki Floransa, Roma ve Cenova gibi diğer kent-devletlerle birlikte Rönesans döneminin en önemli kentleri arasında yer aldı.1797 yılında Napolyon Bonapart Venedik’i işgal etti ve kenti Avusturya’ya devretti. Böylece Venedik Cumhuriyeti’nin 1100 yıl süren bağımsızlığı sona ermiş oldu. 1866 yılında da kent ilk defa olarak İtalya’nın bir parçası haline geldi

ÖNEMLİ YERLER / GEZİLECEK YERLER

  • San Marco Meydanı

Venedik’in en ünlü meydanıdır. Adını San Marco Bazilikası’ndan almıştır.

  • Büyük Kanal

Şehrin ortasından geçen Büyük Kanal, S şeklindedir. Büyük Kanal hakkında daha fazla bilgi için galerimize bakabilirsiniz.

  • Rialto Köprüsü

Venedik’te ilk yerleşim bu köprü çevresinde olmuştur. 3 köprü daha olmasına rağmen en ünlüsüdür.

  • San Marco Bazilikası

Bizans mimarisi izleri taşıyan katedral, 1987 yılından beri Unesco dünya mirası listesindedir.

  • Palazzo Ducale

İlk olarak Venedikli dükler tarafından kullanılan saraydır.

KAYNAK: VİKİPEDİ

FOTOĞRAFLAR 2010 YILINDA ÇEKİLMİŞTİR