23 Haziran 2024
AVRUPA GEZİLERİM

AZİZ VİTUS KATEDRALİ – PRAG / ÇEK CUMHURİYETİ

    Aziz Vitus Katedrali (Çekçe: metropolitní katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha), Prag Başpiskoposluğunun merkezi olan Roma Katolik katedralidir.

    Prag Kalesi içindedir. Binanın yapımı 1344 yılında başlamış, 1929’da tamamlanmıştır. Pek çok kral ve kraliçenin taç giyme törenine ev sahipliği yapan gotik yapı, Prag’ın simgelerindendir. Hristiyan azizi Vitus’a adanmış yapıda Vitus’un dışında Wenceslas, Adalbert, John Nepomuk gibi Hristiyanlarca aziz kabul edilmiş birçok şahsiyetin kemikleri bulunur.

TARİHÇE

    Bugün katedralin bulunduğu yerdeki ilk dinî yapı, 10. yüzyılda inşa edilmişti. Devrin Bohemya Dükü I. Wenceslaus kendisi için daire şeklinde bir mezar inşa ettirmiş, Vitus’un kemiklerini Alman Kralı I. Heinrich’tan satın alarak buraya getirtmişti. 935’te suikast sonucu öldürülen ve ölümünden sonra azizlik mertebesi verilen dükün mezarı katedralin içinde korunmaktadır.

    1060 yılında Prag piskoposluğu kurulunca mezarı içeren yapı büyütüldü. 1344’te ise Prag Piskoposluğunun başpiskoposluk oldu ve bugünkü yapının inşası başladı. Henüz taç giymemiş olan IV. Karl, Fransız mimar Mathieu d’Arras ile anlaşıp başpiskoposluk merkezi olmuş kente yaraşan bir gotik katedral inşa etmesini emretmişti. İlk taş 21 Kasım 1344’te yerine konuldu. Mathieu d’Arras’ın 1352’de ölümü üzerine işin başına Peter Parler getirildi. İnşaat, Peter Parler’in 1399’daki ölümüne kadar hızla devam etti. Parler’in ölümünden sonra işi oğulları devraldı. 15. yüzyıldaki Hussit savaşları, inşaata ara verilmesine sebep oldu. Katedral yarı tamamlanmış olarak hizmete girdi.

     Yapı, 1541’de büyük bir yangın geçirdi; 1620 yılında Kalvenistler’in yağması ile karşılaştı; bir yüzyıl sonra ise Prusyalıların saldırısı ile zarar gördü. 1760 yılındaki bir yıldırım çarpması sonucunda ortaya çıkan yangında kulesi yıkıldı. 1873’te işi devralan mimar Joseph Mocker, yapıyı daha önce kimi mimarların eklediği Barok ve Rönesans tarzda ögelerden temizledi; iki kuleli tipik bir gotik yapı tasarladı. Onun ölümünün ardından Kamil Hllbert 1929’da projeyi tamamladı. 1920’lerde heykeltıraş Vojtěch Sucharda ve art nouveau ressam Alfons Mucha katedralde çalıştı.

   Katedralin tarihindeki bazı önemli olaylar katedralin hemen girişinde, ortada bulunan kapının üzerindeki rölyeflerde aktarılmıştır.

Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi

FOTOĞRAFLAR 2019 YILINDA ÇEKİLMİŞTİR…