17 Nisan 2024
AVRUPA GEZİLERİM

RİGA KALESİ – RİGA / LETONYA

Riga Kalesi (Letonca: Rīgas pils), Letonya’nın başkenti Riga’da, Daugava Nehri kıyısında bulunan kale.

TARİHİ

Kale, Riga ve Livonya Tarikatı (en:Livonian Order) arasında yaşanan çatışma sonrası yapılan anlaşmanın temelinde inşa edilmiştir. 1330 yılında inşa edilen yapı, İsveçliler tarafından kalenin ele geçirilmesi üzerine 1497 ve 1515 arasında yeniden inşa edildi. 1641’de kaleye eklemeler yapıldı. Şehir 18. yüzyılın başlarında, Rus İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdikten sonra, kale yönetimini de elinde bulunduran Riga Valiliği’nin ikametgâhı oldu. 1941 yılında Sovyet Pioner Birliği kalenin kuzey kesimine taşındı. 1930’larda, mimar Eižens Laube tarafından yenileme çalışmaları yapıldı. 1938 yılında bu yana Letonya hükûmetinin resmi konutu olan yapı, 1922 yılından bu yana Letonya cumhurbaşkanı ikametgâhı ve aynı zamanda Ulusal Tarih Müzesi olarak kullanılıyor.

MİMARİ

Dikdörtgen şekilde inşa edilen kale, üç katlıdır. Her köşede birer tane olmak üzere dört dikdörtgen kulesi vardır. Kale 1484 yılında yıkıldıktan sonra askeri teknolojilerin en son gelişmelerini takipen kulelerin iki tanesi yuvarlak şekilde yeniden inşa edildi. Neredeyse sürekli yapım aşamasında olan kale 17. yüzyılda büyük bir gelişme yaşamıştır. 1682 kaleye bağlı bir cephanelik inşa edilse de, 1783 yılında, yaklaşık yüz yıl sonra yıkıldı.

YANGIN

2013 yılı 20 Haziran tarihinde binada yapılan tadilat sırasında gece çıkan yangın yapının zarar görmesine neden oldu. Can kaybının yaşanmadığı olayda, operasyon sırasında bir itfayeci dumandan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. İtfaiye ekiplerinin yaptığı operasyonla yangının karşısı alınsada, binanın üçüncü, dördüncü ve çatı katında toplam 3,200 metrekarelik alan ciddi tahribata uğradı Daha sonra olay yerini ziyaret eden dönemin Letonya cumhurbaşkanı Andris Bērziņš olayı “ulusal felaket” olarak nitelendirdi. Yaşanan olay sonucu yapı toplam 27.3 milyon Lat maddi zarar gördü

KAYNAK: VİKİPEDİ, ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ

FOTOĞRAFLAR 2016 YILINDA ÇEKİLMİŞTİR.