20 Temmuz 2024
AVRUPA GEZİLERİM

RAHİBE TERESA ANIT EVİ – ÜSKÜP / MAKEDONYA

   Rahibe Teresa’nın Evi Üsküp’ün şehir merkezi sayılan Makedonya Meydanı’na çok yakın ve girişi ücretsizdir. Ev aynı zamanda Rahibe Teresa’nın vaftiz edildiği Hz. İsa Roma Katolik Kilisesi’nin bitişiğinde yer almaktadır.

    Rahibe Teresa Anıt Evi, kendini insani yardıma adamış Nobel Barış Ödülü sahibi Rahibe Teresa için 1910-1928 yılları arasında yaşadığı Kuzey Makedonya’daki Üsküp şehrinde bulunan bir anıt ev. Anıt evi,  Merkez Belediyesi’nin Makedonya Caddesi üzerinde, Rahibe Teresa’nın vaftiz edildiği bir zamanlar adı Kutsal İsa Roma Katolik Kilisesi olan yere inşa edilmiştir. Makedonya Meydanı’nın hemen doğusunda yer almaktadır.

   Asıl adı Gonca Boyacı olan Rahibe Terasa 1910 yılında Üsküp’te doğmuştur. 18 yaşında Rahibe olan Terasa yaptığı sayısız iyilik ve yardımseverliğinden dolayı 1979 yılında Nobel Barış Ödülünü almıştır. Makedon Hükümeti, Kültür Bakanlığı finansörlüğünde 1910 – 1928 yılları arasında Üsküp’te yaşayan Rahibe Terasa’nın anısına bir anı evi olarak burayı yaptırmış. 2008 yılında inşasına başlanan ve 2009 yılında Makedonya Cumhurbaşkanı tarafından açılan Rahibe Teresa Evi, doğumundan ölümüne fotoğraf ve dökümanlarla Rahibe Teresa’nın anısını yaşatmaktadır. İki milyon Euro’ya mal olan bu evde Teresa ve ailesine ait heykeller de yer alır.

Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi