21 Şubat 2024
AVRUPA GEZİLERİM

DUNKERQUE’DEN – DOVER’E RESİMLER – İNGİLTERE

DOVER – İNGİLTERE

Dover, Birleşik Krallık’ın İngiltere ülkesinin Güney Doğu İngiltere bölgesi içinde Kent kontluğu içinde bulunan tarihsel bir liman kentidir. Dover kenti Antik Romalılar tarafından kurulmuştur. 12. yüzyılda Normanlar tarafından yapılmış, ve 2007’ye kadar içinde askerî birlikler ve kuruluşlar bulundurulan tarihî bir kale bulunmaktadır. Gayet eski tarihi olmasına ve Manş Denizi’ni geçiş limanı olarak büyük stratejik önemi olduğu yüzyıllarca kabul edilmesine rağmen Dover kentinin resmi şehir statüsü bulunmamaktadır.

COĞRAFİ KONUM

Dover İngiltere’nin güney-doğu köşesinde, Britanya adası ile Fransa arasında bulunan Manş Denizi’nin en dar olduğu Dover boğazı kıyısındadır. Dover Britanya adasının en uç güney-doğu köşesindedir. Britanya adasının Avrupa karasına en yakın olan “South Foreland (Güney Önkara)” burnu ile Calais yakınlarındaki Cap Gris Nez burnu arasındaki Manş Denizindeki Dover Boğazı 34 km genişliğindedir.

Dover’in orijinal yerleşim mevki Kent Kontluğunda “Dour Nehri” vadisindedir ve bu mevki en çok esen güney-doğu rüzgarlarından korunaklı olduğu için çok ideal bir limandır. Fakat zamanla nehrin ağzı kumlarla dolduğu için, Dover’in bir liman olma niteliğini kaybetmesini önlemek amacıyla insan yapımı mendirekler inşa edilmesi lazım gelmiştir. Zamanla gemi ve feribot tipleri değişip büyüdükçe limanın bu mendirekleri uzaltılıp değiştirilmiştir. Şu anda Dover limanının rıhtımları tümüyle denizden kazanılan dolma arazi üzerindedir.

Eski Dour Nehir Vadisininin iki tarafında kalan yamaçlar batıda “Batı Yüksek Mevkileri” ve doğuda şimdi üzerinde Dover Kalesi bulunan yüksek arazi limana ve şehre hücum etmek istiyenlere karşı savunma tesisleri kurularak değiştirilmiştir. Deniz sahillerinde hemen yükselen beyaz renkli kıyı yarları dolayısıyla Dover yerleşkesinin kıyıda olması zaten imkânsızdır. Yarların altında bulunan pek dar bir şerit tünelle ve yan dolmalarla demiryolu hattı için kullanılmaktadır. Bu nedenle şehir nehir vadisinden daha geride genişleyip yayılarak daha önce ayrı ayrı köy olan birçok yerleşkeyi içine almıştır.

İKLİM

Döver’de, İngiltere’nin geri kalan kısımlarında ve gerçekten Büyük Britanya adasının hemen hemen tümünde görüldüğü gibi okyanus iklimi hüküm sürmektedir; yani yılın her ayında hafif yağış görülmekte ve ısı belli dar bir orta bir sıcaklık aralığında (fazla soğuk ve fazla soğuk yapmadan) ay bir ay devamlı benzer sıcaklıkta kalmaktadır.

DEMOGRAFİ

Kent kontluğu için tarihsel ve topografik incelemesi yapan “Edward Hasted” Dover nüfus tahminini yaklaşık 10.000 kişi olarak vermiştir.

2001 yılı tüm Birleşik Krallık sayımı sonuçlarına göre Dover şehrinin yerel idare sınırları içindeki nüfus 28.156 ve “Millî İstatistik Ofisi” tarafından verilen şehirleşmiş metropoliten Dover’in nüfusu ise 39,078 kişidir.

Dover şehrinin gelişmesi ile şehrin yakınlarında münferit köyler halinde bulunan birçok yerleşke günümüzde Dover ile birleşmiştir, Dover’in orijinal, kilise adı ile anılan, iki mahallesi varken (Dover St. Mary’s ve Dover St. James) 1836’dan itibaren kent genişleyip Buckland, Charlton, Maxton, River, Maxton, Kearsney, Temple Ewell ve Whitfield köyleri Dover şehirsel alanı içinde kalmışlardır.

LİMAN VE AVRUPA İLE BAĞLANTI

Dover’de tarihsel olarak büyük bir liman bulunmaktadır. Britanya ile Avrupa kıtasını karadan bağlayan demiryolu tüneli açılmadan önce bu limandan çok sayıda değişik Fransa ve Belçika feribot bağlantıları bulunmaktaydı.

1992’de açılan ve 38 km uzunlukta Manş Denizi altından geçen ve demiryolu taşıyan Manş Tüneli ile Dover sehri Fransa’da Calais’ye bağlanmıştır.

Günümüzde de Dover feribotlar ile de Fransa’ya bağlıdır. Fakat bağlantılar Boulogne’a günde 4 sefer (çalıştıran şirket “LD Lines”); Calais’ye günde 45 sefer (20 tanesi “P&O Ferries” ve 20si “Sea France”) ve Dunkerquee de günde 11 sefere (Norfolkline) düşmüştür.

EKONOMİ

Dover kentinin en önemli geçim ve çalışma alanı Dover Limanı’nın yakınlığı dolayısıyla turizmdir. 1992’de Manş Tuneli’nin açılıp Dover Limanı’nın birçok feribot hizmetlerini kaybetmesi şehrin yaşam ve çalişma hayatına çok aksi tesiri olmuştur.

KAYNAK: VİKİPEDİ, ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ

FOTOĞRAFLAR 2010 YILINDA ÇEKİLMİŞTİR