21 Haziran 2024
UMRE

DÜNYANIN EN BÜYÜK SAATİ: ZEMZEM TOWER – MEKKE / SUUDİ ARABİSTAN

DÜNYANIN EN BÜYÜK SAATİ: ZEMZEM TOWER

   İslam dünyasının kendi saat dilimini kullanması için harekete geçen Suudi yetkililer, Mekke’de 662 metrelik bir saat kulesi inşa etti. Kulenin saati, Ramazan ayının başlamasıyla çalışmaya başladı. Saatin genişliği ve yüksekliği 43 metre.  

  Mekke Kraliyet Saat Kulesi merkez alınarak, İslam dünyasının kendi saat dilimine geçmesi amaçlanıyor. Suudi yetkililer, “Bundan sonra Müslümanlar Greenwich yani GMT yerine, İslami saat dilimi olan IMT’yi kullanacak” iddiasında bulunuyor.
155 METRELİK HİLAL
  Abraj El Beyt Kuleleri adı verilen otel kompleksinin tepesinde yer alan saat kulesi, 662 metrelik beton yapıdan oluşuyor ve tepesinde 155 metrelik hilal yer alıyor.
DÜNYANIN İKİNCİ UZUN YAPISI
 Saatin yer aldığı kule 662 metre ile dünyanın en yüksek ikinci binası olma özelliğini de taşıyor. Mekke Kraliyet Saat Kulesi, dünyanın en yüksek binası Dubai Burç Halife’den sadece 11 metre daha kısa. Suudi yetkililer otelin maliyetinin 800 milyon dolar olacağını belirtti.
DEV HARFLERLE “ALLAH” YAZISI
  Alman yapımı saatin, 43 metre genişliği ve 43 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en büyük saati unvanını taşıyor. Kulenin dört tarafında da saatin birer yüzü bulunuyor ve saatin üstünde dev harflerle ‘Allah’ yazıyor.
Saat, geceleri 17 kilometre, gündüzleri de yaklaşık 12 kilometre uzaktan görülebilecek.

FOTOĞRAFLAR 2013 YILINDA ÇEKİLMİŞTİR