24 Mayıs 2024
Saat Kuleleri

SAAT KULESİ VE SEYİR TERASI – SİVRİHİSAR – ESKİŞEHİR

    Ülkemizde ve Osmanlı Coğrafyasında onlarca şehirde karşılaşacağınız saat kuleleri içerisinden en görkemlilerinden birini Sivrihisar’da görebilirsiniz. Sivrihisar Saat Kulesi tüm ihtişamıyla yolu Sivrihisar’dan geçenleri selamlamaktadır. Sivrihisar’ın en önemli simgelerinden biridir. 1899 yılında döneminin kaymakamı Mahmut Bey ve Belediye Reisi Yüzügüllü Hacı Mehmet Efendi tarafından yapılmıştır.(Erol Altınsapan/ Ankara Salnamesi 1318, s.155)

    Sivrihisar’ın simgelerinden biri olan Saat Kulesi, şehrin kuzeyinde bulunan kayalıklar üzerinde yer alır. H.1318/M. 1902 tarihli Ankara Salnamesi’nde saat kulesinin H.1316/M.1899 yılında dönemin kaymakamı Mahmut Beyve Belediye Reisi Yüzügüllü Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırıldığı (Erol Altınsapan/ Ankara Salnamesi 1318, s.155) kaydedilmektedir. Ayrıca salnamede saatinin Avrupa’dan getirildiği de anlaşılmaktadır.

Ağırlıkla çalışan saat buçuklarda bir kez tamlarda 1 dakika aralıklarla iki kez saat sayısı kadar vurmaktadır. Saat kadranı şehre hâkim yere konulmuştur. Haftada iki kez kurulan saatin sivri kayalıklar üzerine konumlandırılan kulesi, kare prizma gövdeli ve 12 metre yüksekliktedir. Kuleye arka tarafındaki 8 basamaklı merdivenle çıkılmaktadır. Üst üste bindirilmiş üç bölümden meydana gelen kulenin ikinci bölümünde parmaklıklı bir balkon oluşturulmuştur.  

   Bunun üzeri kubbe ile örtülüdür. Anahtar deliği biçiminde yapılan üst bölümünün üzeri dört yüzeyi basık bir çatı ile örtülüdür. Tepesinde âlem şeklinde bir paratöner yer alır.

2015 Yılında Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü tarafından yenileme ve aydınlatma çalışması yapılmıştır. Aydınlatma çalışmasıyla eşsiz bir gece görüntüsüne sahip olan mimari yapı görenlerin büyük beğenisini toplamaktadır. Şimdilerde ise Asırlık saat kulesi CAM SEYYİR TERASI yapımı çalışmaları tamamlanarak ziyaretçilerine Muhteşem Sivrihisar manzarasını keyifle izleme olanağı saylayacaktır.

    Ülkemizde ve Osmanlı Coğrafyasında onlarca şehirde karşılaşacağınız saat kuleleri içerisinden en görkemlilerinden birini Sivrihisar’da görebilirsiniz. Sivrihisar Saat Kulesi tüm ihtişamıyla yolu Sivrihisar’dan geçenleri selamlamaktadır.

KAYNAK: SİVRİHİSAR BELEDİYESİ