14 Haziran 2024
Müzeler

İZMİR TARİH VE SANAT MÜZESİ II – İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi  tarafından  2004 Yılında  yapılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen Tarih ve Sanat Müzesi, Kültürpark’ta; 3 bin 820 metrekare kapalı, 9 bin 500 metrekare açık olmak üzere toplam 13 bin 320 m2 alan içinde yer alıyor. 

Müze, üç ayrı binada ve üç ayrı bölümden oluşuyor. Girişte sağdaki bina, taş eserlere, ortadaki bina seramik eserlere ve soldaki bina da değerli eşyalara ev sahipliği yapıyor.

SERAMİK ESERLER BÖLÜMÜ

Seramik eserler binasında girişte Atatürk ün o zamanki İzmir Arkeoloji Müzesi gezisinden sonraki notu karşılıyor sizi.Bu bölümde Prehistorik dönemden Bizans dönemine kadar olan zengin seramik koleksiyonları sergilenmektedir. Bunlar başta  Smyrna Tepekule höyüğü olmak üzere, İzmir çevresindeki prehistorik yerleşimler Baklatepe, Kocamıştepe,  Pınartepe ve Limantepeden buluntulardan elde edilen eserlerden oluşmaktadır. Ayrıca burada İzmir’in kara ve deniz ticaretinin geçmişini ve önemini vurgulamak için, limana yaklaşan bir yük gemisi ve getirilen malın satışını sağlayan sembolik dükkanlar yer almaktadır. 
Üst kat Bayraklı yerleşmesine ayrılmıştır. Söz konusu bölümde, İzmir kentinin yaklaşık 7000 yıllık geçmişine ait seramik eserlerinin özellik ve güzelliklerini adım adım izlemek ve bilgi edinmek mümkün olabilecektir.

İzmir’in tarihi geçmişi ile ilgili bilgileri somut örnekleriyle görüp öğrenilecek güzel bir mekanı herkesin ziyaret etmesi dileğiyle…..

Kültürpark – İzmir 
Tel. 0.232.445 78 76 
Pazartesi  hariç her gün 
08:30-17:30 saatleri arasında açık.