ORTODOKS KİLİSESİ – BUCA / İZMİR

ORTODOKS KİLİSESİ – BUCA / İZMİR

İzmirin Buca İlçesi 24 Sokak No: 2 de bulunan Ortodoks Kilisesinden günümüze yalnızca mermerden inşa edilmiş yuvarlak kemerli, üzerinde mermer plakaların kullanıldığı yüksek bir kapı ve tuğla, taş sırası ile inşa edilmiş, kapının iki yanında uzanan bahçe duvarları kalmıştır. Kilisenin yıkıntılarının üzerine günümüzde bir ilk öğretim okulu inşa edilmiştir. Kilise hakkında daha fazla bir bilgi yok. Hangi tarihte kimin tarafından yapılmış herhangi bir bilgi yok. Bu tarihi yapı da diğerleri gibi yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. 1800 lü yıllarda bu mahallede yaşayan Levanten aileleri tarafından veya Rumlar tarafından yapılmış olması muhtemel…

Dokuzçeşmeler, Yukarı Aya Yani Ortodoks Kilisesi 1796 yılında Patrik Gregoryus tarafından inşa ettirilmiştir.1854’te restore edilmiş ve 1961’e kadar sağlam kalabilmiştir.1961 yılında yıkılınca yerine Okul yaptırılmıştır.Şu anda sadece giriş kapısı sağlam şekilde durmaktadır.
Bu Kilise Rumlar için çok değerlidir.1922 de Yunanistan’a göç eden Rumlar 1953 yılında kurdukları “Yeni Buca” (Neo Butza) kasabasına Kutsal saydıkları bu Kilisesnin taşından bir taş almış ve Şeref taşı olarak kullanmışlardır.

Bir cevap yazın