18 Temmuz 2024
Hamamlar

ORHAN GAZİ ESKİ HAMAMI – İZNİK / BURSA

İznik, Yenişehir Kapısı tarafında, surların dışında bulunan Orhan Gazi İmaret Camii’nin güneydoğusunda bazı yapı kalıntıları bulunur. Bir zeytin bahçesinde, 13. yüzyılda Orhan Gazi tarafından yaptırılan tek kubbeli bir hamam ortaya çıkarıldı.
İlçe Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı açıklamada, İznik’in uzun süren fethi sırasında Orhan Gazi’nin ordusunu konaklattığı mevki olan Yenişehir Kapı civarına cami, hamam ve medrese yaptırdığını söyledi.
“Zeytin bahçeleri kazıldıkça 1300’lü yıllara gidiyoruz. Şu an bulunan bu hamam 1300’lü yıllarda Orhan Bey tarafından şehre giriş hazırlığı yapan ordusunun yıkanma, eğitim ve ibadetlerini yerine getirmesi için yapılmış müştemilatın bir parçasıdır. Kazı çalışmaları sonucunda muhteşem bir hamam örneği ortaya çıktı. İnşallah kısa sürede restorasyonu tamamlanıp insanlığın hizmetine sunulacaktır. İznik’in toprağından tarih fışkırmaya başladı. Tarlalarımızda antik çağlara ait lahitler ve antik kentler çıkmaya başladı. Tüm restorasyonlar bittiğinde şehrimiz tekrardan şahlanacaktır.”
KAYNAK: ARKELOFİLİ