21 Haziran 2024
Hamamlar

HAMZA BEY HAMAMI – BURSA

Günümüzde Muradiye, Esentepe ve Kocanaib mahalleleri arasındadır. Mahallenin kuzeyi Hamzabey, güneyi Hulkibey caddeleri ile sınırlıdır.
Mahalleye adını veren Hamzabey Camii, II. Murad’ın vezirlerinden Hamza Bey (Öl. 1461) tarafından yaptırılmış. Mahalle Fatih döneminden bu yana günümüze kadar varlığını sürdürmüş­tür. Mahallede, Hamzabey Camii’nden önce, Osman Bey’in yeğeni Gazi Ak Timur’un yaptırdığı bir mescit varmış. Bu kişi Bahadır olarak da anılıyormuş. Mescit, Kükürtlü Kaplıcaları’na gelenler için açık tutuluyormuş. Ancak camide sadece Cuma namazı kılınıyormuş. 1487 yılında 55 hane bulunan mahallede 1530 yılında 67 hane yaşıyordu. Bu tarihten sonra mahalle, aşırı göçler ne­deniyle 1573 yılında 149 haneye yükselmiştir. 1924 yılında, nüfusu azaldığı için Muradiye Mahallesi ile birlikte bir muhtarlığa bağlanmıştır.
Mahalle içinde; Hamzabey Camii’nin dışında Hamzabey’in imareti, medresesi, türbesi, hamamı ile çeşmesi vardı. Mürekkebçi, Bahadırağa ve Elvanbey mescitleri ile mahalleleri bu mahal­lede içinde kalmıştır. Mahallede genellikle eski Bursalılar yaşamaktadır. Bugün merkez Osmangazi ilçesine bağlı bir mahalledir.
KAYNAK: BURSA COM