17 Nisan 2024
Camiler

İBRAHİM PERK CAMİ – MALATYA

alatya merkez Battalgazi akpınar mahallesi halfetin sokağ’ın hemen başında Akpınardan şire pazarına çıkan yolda sağdadır.

Yeni yapılan bir camidir. Ondan Önceki camii çok eski bir yapıydı önceki ismi “hanegahi pervane camisi “ olarak anıldığı söylenir.

Malatya Basınında:

Akpınar Semti’nde Vakıflar Müdürlüğü’ne ait Hanegahi Pervane Camisi’nin oldukça eski olması ve yıkılmaya yüz tutması nedeniyle Malatya Müftülüğü’nün Vakıflar Müdürlüğü’ne başvurmasıyla izin alınıp bu cami yıkılmıştı.

Hayırsever iş adamı İbrahim Perk tarafından yaptırılacak olan caminin temeli atıldı. İnşaat alanına yazılan,”İbrahim Perk Camii inşaatına hiçbir yardım kabul edilmemektedir” yazısı ile dikkat çekiyor.

Bu arada, cami cemaatından olan ve mahallede oturan Osman Ekici, “Cami Vakıflar’a aitti. Ancak tarihi bir özelliği yoktu. Kerpiç topraktan yapılmıştı. Yıkılmaya yüz tutmuştu. Namaz kılarken yıkılacak diye korkuyorduk. Cami’nin yıkılıp yenisinin yapılacak olmasıdan memnunuz. İş adamı İbrahim Perk’ten Allah razı olsun. Böyle hayır severlerin artmasını diliyoruz” dedi

KAYNAK: MALATYA GÜNCEL HABER