14 Temmuz 2024
Camiler

HASBEY CAMİİ – KALECİK – ANKARA

Yukarıçarşı’da bulunan cami tuğla gövdeli, minarenin kaidesi kesme taş, külahı ahşaptır. Yukarıçarşı’da bulunan cami yandığından, minaresi dışında tamamı 1962 yılında yeniden yapılmış çatılı bir yapıdır. Mevcut cami, boyuna dikdörtgen planlı sade bir yapı olup, ilk şekli hakkında bilgi yoktur. Minarenin kaidesi ve şerefe altı kesme taş, gövdesi ve petek kısmı tamamen tuğladır. Ahşap külahı kurşun kaplıdır. Cami İsfendiyaroğullarından Has Bey tarafından xıv. yüzyılda yaptırılmıştır.

Kalecik ilçesi Yukarıçarşı’da bulunan cami tuğla gövdeli, minarenin kaidesi kesme taş, külahı ahşaptır. Yukarı Çarşı’da bulunan Eski Caminin 13. yüzyılda İsfendiyar Oğullarından tarafından yaptırıldığı, 1962 yılında minaresi hariç tamamen yandığı ve 1964 yılında yeniden yaptırıldığı caminin giriş kapısının üstündeki Türkçe kitabede belirtilmektedir. Minaresi eski halini muhafaza etmektedir. Tuğla ile yapılmıştır ve tek şerefelidir. Minaresine caminin içerisinden çıkılmaktadır.
Mevcut cami, boyuna dikdörtgen planlı sade bir yapı olup, ilk şekli hakkında bilgi yoktur. Minarenin kaidesi ve şerefe altı kesme taş, gövdesi ve petek kısmı tamamen tuğladır. Ahşap külahı kurşun kaplıdır.

Hasbey (Büyük) Camii, Ankara’nın Kalecik ilçesinde Yukarı Çarşı’da Ahi Kemal Şenyurt Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Eserin ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmemektedir.

Harime giriş açıklığı üzerindeki Türkçe kitabede İsfendiyaroğulları’ndan Hasbey tarafından 13.asırda yaptırıldığı dile getirilmekle beraber İsfendiyaroğulları (Candaroğulları) Kalecik’i 15.asrın bidayetinde ele geçirmiştir.

Eser de muhtemelen bu tarihten sonra inşa edilmiş olmalıdır.

1962 senesinde yakınındaki bir fırında çıkan yangında, minaresi hariç, tamamen yanmış ve 1964’te betonarme olarak yeniden yapılmıştır.

Bu yangından sağlam olarak günümüze gelebilmiş tuğla minare, kuzeydoğu köşede çatıdan itibaren yükselmekte olup silindirik gövdeli ve tek şerefelidir.

Petek kısmı konik bir külahla örtülmüştür.

KAYNAK: KÜLTÜR PORTALI

Bir yanıt yazın