23 Haziran 2024
Camiler

HACI SİNAN CAMİ – BAYINDIR / İZMİR

İzmir ili Bayındır ilçesi, Cami mahallesinde bulunan cami Osmanlı dönemi eseridir.H 950 yılında HACI SİNAN tarafından yapılmıştır. Güney doğu da yer alan medrese  ve batısında yer alan hamam ile birlikte bir külliye olarak inşa edilmiştir.

Ortada üç kubbeli ana mekan, yanlarda üç kubbeli yan kanatlar olarak inşa edilmiştir. Ana orta mekanda kadınlar mahfili yer alır. Taban tuğla döşelidir. Giriş kuzey tarafta bulunan son cemaat yerinden sağlanır. Son cemaat yeri harim kısmının kuzeyinde yer alıp beş bölümlüdür. Her bölümün üstü sekizgen kasnak üzerine oturan kubbeyle örtülüdür. Kubbeler dıştan kurşun ile kaplıdır. Kubbelere geçişlerde pandantifler kullanılmıştır. Son cemaat yeri girişin sağında ve solunda yükseltilmiştir. Harim duvarında mukarnas kavsaralı bir mihrap yer alır. Son cemaat yerinin etrafı demir parmaklıklarla çevrili olup, tabanı tuğla döşelidir.

Minare harimin kuzeybatı köşesinde yer alır. Silindirik gövdeli ve üzeri külahlı olan minarenin şerefe altı da mukarnaslıdır.

Ayrıca caminin avlusunda şadırvan ve üzeri alaturka kiremit kaplı kırma çatılı iki katlı mekanlar yer alır.Bir yanıt yazın