22 Mayıs 2024
AVRUPA GEZİLERİM

KLAGENFURT – AVUSTURYA

    Klagenfurt, Wörthersee gölü kenarında yer alır ve Avusturya’nın güneyindeki Kaernten eyaletinin başkentidir. Şehrin rakımı 445 metredir ve yüz ölçümü 120,07 kilometrekaredir. Klagenfurt, önemli bir ticaret şehri ve rağbet gören bir ekonomi bölgesidir. Ekonomisinin ağırlık noktasını turizm, hafif sanayi ile orta düzeyde ticari ve sanayi işletmeleri oluşturmaktadır.  Klagenfurt’taki yaklaşık 5.000 işletmede 54.000 işçi istihdam edilmektedir. Klagenfurt teknoloji parkı, Avrupa’nın en iyi teknoloji parkı unvanına sahiptir. Avrupa dizayn antreposunda dünya çapında mimar ve tasarımcılar, ekonomistlerle yeni fikirler için çalışmaktadırlar.  Ayrıca şehir bir sanayi parkına sahiptir ve yeni ürünlerin geliştirilmesini ve üretim sürecini teşvik amacıyla her yıl bir inovasyon ödülü verilmektedir.

KÜLTÜR:

Şehir tiyatrosu,

eyalet senfoni orkestrası,

Viktring müzik forumu,

 Klagenfurt orkestrası,

bir sinema merkezi ve ayrıca üç sinema,

fuar alanı, üç kütüphane,

eyalet müzesi ve ayrıca sekiz müze,

17 galeri, on adet belediye kültür evi, Seebühne sahnesi,

Ingeborg Bachmann edebiyat ödülü, kültür bilimleri, ekonomi ve bilgisayar bölümlerine sahip üniversitenin yanı sıra çok sayıda okul ve akademi,

eyalet konservatuvarı, eyalet müzik okulu ve Katolik eğitim kurumu.

TURİSTİK YERLER:

Yeniden canlandırılan eski şehir, Lindwurmbrunnen ve Maria Theresien anıtıyla Neuer Platz, Wörthersee-Mandl ile birlikte trafiğe kapalı yaya bölgesi, Kramergasse, trafiğe kapalı yaya bölgesi Alter Platz, Wappensaal’in bulunduğu Landhaus (parlamento binası), şehir tiyatrosu, belediye binası, Avrupa evi, şehir galerisi, katedral meydanı ve katedral, Satdtpfarrturm kulesi, pazar yeri ve Steinerner Fischer’i kapsayan Benediktenerplatz meydanı, Kardinalplatz’daki restoranla birlikte şehir hendekleri ve surları, Stauderplatz meydanı ve Stauder evi, Minimundus, Reptilienzoo hayvanat bahçesi, planetaryum, Kreuzbergl rasathanesi, Felsenhalle’nin bulunduğu Bergbau müzesi, botanik bahçesi, Ingeborg Bachmann’ın doğduğu ev, Robert Musil evi ve Gustav Mahler’in bestelerini yaptığı küçük ev.

KLAGENFURT GEZİ REHBERİ

Avusturya’da yaz aylarının en hareketli yerlerlerinden biri olan Klagenfurt’u, Viyana, Salzburg veya Graz gibi tarihi yöndem düşünmemek gerekiyor. Buna rağmen özellikle yaz aylarında oldukça canlı ve neşeli bir şehirdir Klagenfurt. Bahardaki yeşil doygunluğunu gözardı etmemek gerek. Gölleri, yeşil alanları, ormanları konuşturacak cinsten.

  Klagenfurt, Avusturya’nın Karintiya Eyaleti’ndeki bir şehir. Avusturya’nın güneyindeki Slovenya ile komşu. Graz‘a uzaklığı 140km (1sa 45dk), Salzburg Klagenfurt arasındaki mesafe biraz fazla 230km (2sa 30dk). Salzburg’dan Graz’a geçerken ya da Viyana’ya gelmişseniz ve Graz’a uğradıysanız Klagenfurt’a da uğrayabilirsiniz. Arabalı bir Klagenfurt gezisi için bir gün gayet yeterlidir.

   Klagenfurt’un ilk durağı, şehir merkezinin kuzey doğusunda yer alan Maria Saal Açık Hava Müzesi. Bu müze, Klagenfurt ve çevre eyaletlerde uzun sürelerdir kullanılan çiftlik evlerinin sergilendiği bir müze. 16, 17 ve 18. yüzyıllarda kullanılmış olan 15’in üzerindeki çiftlik evini ve çevresini tek tek gezip dönemin yaşam koşulları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.. Etnografya havasında biraz, ama çiftlik evi sergilendiği için farklı bir müze.

KLAGENFURT BOTANİK BAHÇESİ

1862 yılında Klagenfurt’ta, gölün yakınına kurulan bu botanik parkı eski bir taş ocağının içine kurulmuş. Şehir merkezine doğru ilerlerken karşılaştığımız parkın öyle süper bir peyzaj düzenlemesi yok, ama nadir bulunan bitkilerin korunduğu bir botanik bahçesi. Klagenfurt merkeze en yakın doğal alan olduğu için şöyle bir etrafını gezip dinlenebilirsiniz. Botanik bahçesinde küçük bir şelale de bulunuyor.

KLAGENFURT PARLAMENTO BİNASI

Şehrin eski şehri dediğimiz, tarihi yapıların bulunduğu Klagenfurt Old Town’a varıyoruz ve Landhaus adında bir yapıyı ziyaret ediyoruz. Klagenfurt’un en renkli salonlarından birine sahip olan bina 16. yüzyılda inşa edilmiş. Ziyaretimiz sırasında sadece iki oda açıktı. Bunlardan biri Karintiya ailesine ait renkli bayrak ve amblemlerle işlenmiş. Odalardan diğer ise hala Karinth Parlamentosu’nun genel kurul toplantılarını gerçekleştirdiği yer olarak kullanılıyor. Giriş ücreti ucuz, ama çok gerekli bir ziyaret olduğunu söyleyemem.

Neuer Platz üzerindeki heykeli de görmeden geçmeyelim. Klagenfurt şehrinin bayrak ambleminde bir ejderha görürsünüz. İşte o ejderha Klagenfurt’un simgesidir. Lindwurm Çeşmesi adında bir yapı da yine şehrin tarihi yapıların olduğu alanda yer alıyor. Heykel süslemeleri bir ejderha ile birlikte karşısında duran güçlü bir adamdır. Klagenfurt’un efsanesine dayanır bu ejderha figürü.

MİNİMUNDUS

Tam olarak İstanbul’daki Miniatürk mantığında, onlarca turistik yapının 1:25 oranında küçültülmüş modellerinin sergilendiği bir müze. Kendinizi küçük bir dünya turuna çıkıyor gibi hissedebilirsiniz. Tac Mahal, Eyfel Kulesi, Özgürlük Anıtı gibi aklınıza gelebilecek birçok ünlü yapı bulunuyor. Minimundus‘ta Türkiye’den de Süleymaniye Camii ve Galata Kulesi’ni görebilirsiniz.

Minimundus’un daha batısında bulunan Wörthersee Gölü, yaz aylarında Klagenfurtluların veya turistlerin turizm noktası diyebiliriz. Gölde yüzmek, göle uzanan iskelelerde güneşlenmek, göl kenarındaki yeşil alanda piknik yapmak rutin turistik aktivitelerden. Tekne turları, yüzme yarışları, yelkenli sörf, kürek gibi su sporları da bu aktiviteler arasında yaz mevsiminde. Göl çevresinde ücretlileri olduğu gibi birçok ücretsiz plaj da bulunuyor.

PYRAMİDENKOGEL KULESİ

Plajı boşverin, gelin bu plajlar tarafından çevrelenen Wörthersee Gölü’nü 100 metre yukarıdan izlemeye gidelim. Gölü ve çevresinde sık ağaçlı orman manzarasını izleyebileceğiniz Pyramidenkogel Gözlem Kulesi’ne giden tek ve basit bir yol bulunuyor zaten. Önüne kadar gidip, aracımızı ücretsiz parkediyoruz ve ücretimizi ödeyip asansörle en yukarıya kadar çıkıyoruz. Çevreyi 360 derece panoramik olarak izleyebileceğiniz

KAYNAK: VİKİPEDİ, ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ

FOTOĞRAFLAR 2011 YILINDA ÇEKİLMİŞTİR