23 Haziran 2024
AVRUPA GEZİLERİM

HOFBURG İMPARATORLUK SARAYI – VİYANA / AVUSTURYA

   Hofburg İmparatorluk Sarayı, Avusturya’nın Viyana şehrindeki tarihi saray.

     Başta Habsburg hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun birçok önemli kişisine ve hanedanına ev sahipliği yapmıştır. Hofburg Sarayı daha çok kışlık malikâne olarak kullanılırken Schönbrunn Sarayı yazlık olarak tercih edilmiştir. Sarayda 4.659.852 tane tarihi eser vardır.

    Fransız Kraliçelerinden Marie Antoinette Hofburg Sarayı’nda dünyaya gelmiştir. Bu saray 1654 yılında yaptırılmıştır.

   Habsburg İmparatorluğunun kışlık olarak kullandığı saraydır. İmparatorluk Daireleri, Gümüş Koleksiyonu ve Sisi Müzesi olarak 3 bölümden oluşan Hofburg İmparatorluk Sarayı‘nda Franz Joeseph ve Kraliçe Sisi’ye ait eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca ‘Ekmek yoksa pasta yesinler’ sözüyle tanınan Fransız Kraliçe Marie Antoinette bu sarayda doğmuştur. 1654 yılında yaptırılan saray Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu’nun önemli insanları tarafından kullanılmıştır.

    Viyana Hofburg Sarayı‘nın diğer adı Viyana Kraliyet Sarayı’dır. İlk olarak 600 yıldan uzun bir süre boyunca Habsburg Hanedanlığı olmak üzere, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun birçok önemli hanedanına ev sahipliği yapmıştır. Hofburg Sarayı daha çok kışlık saray olarak kullanılırken Schönbrunn Sarayı yazlık olarak tercih edilmiştir.

    Oldukça farklı mimari tarza sahip olan Hofburg İmparatorluk Sarayı, 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar sürekli olarak eklemeler yapılarak genişlemiş.

    13. yüzyılda ilk olarak sarayın bir bölümü yapılmış, daha sonraki yıllarda farklı bölümler eklenmiş ve genişletilerek günümüzdeki görkemli haline gelmiş. Bu yüzden de yapı, saraydan çok bir kompleks olarak hizmet veriyor.

Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi

FOTOĞRAFLAR 2019 YILINDA ÇEKİLMİŞTİR