23 Temmuz 2024
Türbeler

GÜDÜK MİNARE ( ŞEYH HASAN ) KÜMBEDİ – SİVAS

Güdük minare mahallesindedir.

Basık bir minareye benzediği için halk arasında ismi Güdük Minaredir. Türbe kare şeklinde olup100 m²lik bir alan üzerinde yapılmıştır. Yapımında kesme taş ve tuğla kullanılmıştır. Gövdesi yuvarlaktır. Ziyaret hücresinin kuzeyinde kapısı diğer yönlerde birer penceresi vardır. Beylikler Dönemi mimarisinin önemli örneklerinden biri olan yapının çatısı tuğla ile örtülüdür.

Selçuklu Devletinin parçalanmasından sonra kurulan beylikler içerisinde Eratna Beyliği merkezi Sivas olmak üzere kurulmuştur. Bu eser bu devre aittir.

Türbe üç kısımdır: I. Kriptah. 2. Ziyaret yeri. 3. Örtü sistemi.

Türbe kriptesi sivri tonozla örtülü haç planlı bir hücredir. Üç tarafında birer dar pencere vardır.

Türbe içinde iri ve yüksek kabartma rozetler bulunur. Üzerleri geometrik ve nebati motiflerle süslenmiştir. Pandantifler üç katlı bir kasnağa oradan da silindirik yüksek tanbura geçilir. Siyah mermerden mezar sandukaları burada bulunur. Çatı örtüsü tuğladır.

Türbenin kare şekilli kesme taştan yapılmış alt kısmından sonra üzerinde silindirik tuğla ve çini işlemeli silindirik gövdesi bulunur. Hali hazırda bakımlı ve sağlamdır.

YAPILAN ONARIMLAR: 1963, 1998, 2006 yıllarında onarım görmüştür. 2006 onarımında kaidedeki yonu taşı yüzeylerindeki çatlaklar giderilmiş, türbenin bozuk olan tuğlaları itina ile sökülerek orijinaline uyumlu şekilde yeniden örülmüştür. Türbenin külahı kurşun kaplanmış, tuğla ve taş yüzeyler temizlenmiş ve çevre düzenlemesi parsel sınırları çerçevesinde yapılarak, duvar ile koruma altına alınmıştır.

KAYNAK: SİVAS KÜLTÜR ENVANTERİ