20 Haziran 2024
Su Kemerleri

URGANCI SU KEMERİ – KUŞADASI / AYDIN

Çok eski çağlarda Efes’e içme suyu Kuşadası’ndan su kemerleriyle taşınıyordu. Değirmendere’den çıkan Kinkirdos suyu boğazlar ve yamaçlar boyunca tam 45 km’lik yolu aşarak Efes’e ulaşıyordu.

Osmanlılar döneminde Öküz Mehmed Paşa tarafından Burgaz’dan Kuşadası’na su getirmek için su kemerleri yapılmıştır. Bu kemerlerin büyük kısmı halen ayakta durmaktadır.

Eski çağlardan beri en konulardan biri kentlerin su ihtiyaçlarının karşılanması idi. Çoğu zaman bileşik kaplar teorisi ile su kilometrelerce uzaklıktaki kaynaklardan şehirlere ulaştırılırdı. Bu amaçla kullanılan su yolları ve su kemerleri Anadolu’yu gerçek bir açık hava müzesi haline getirmiştir. Efesin yüzyıllarca su ihtiyacını karşılayan 4 ana su kemeri vardır ve bunlardan biri olan Bahçecik boğazı su kemerleri ilçemizin sınırları içindedir. Daha sonra bu su kemerleri ayrı bir kolla Pygela antik kentinin su ihtiyacını karşılamış, Bizans döneminde de sarnıçlar ilave edilmiştir. Osmanlı döneminde ise tünelden sonraki bölümü çevrilerek kentin su ihtiyacı karşılanmıştır. Urgancı su kemeri ise Osmanlı döneminde yapılmış ve kente su getirmek için kullanılmıştır. Kuşadası belediyesi tarafından restore edilen su kemeri Bel kop evleri yakınında ve stadyumun tam karşısında yer almaktadır.
KAYNAK: KUŞADASI KÜLTÜREL MİRASI

Bir yanıt yazın