24 Haziran 2024
Şehirler ve İlçeleri

KESKİNOĞLU RAVİKA KÖYÜ – AKHİSAR / MANİSA

   Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun kurucusu İsmail Keskinoğlu’nun 1900 yılında doğduğu, Yunanistan’ın Drama Kasabası’na bağlı Ravika Köyü örnek alınarak iki yılda inşa edilmiş. Ravika köyü Manisa Akhisar’ın Kayışlar Kasabası’na bağlı yaklaşık 100 dönüm arazi üzerinde Keskinoğlu çiftliği içinde bulunuyor. Yunanistan’daki Ravika Köyü birebir kopyalanarak aslına sadık kalınarak inşa edilmiş. Köyde Yağhane, kıraathane, oradaki kiliseye benzetilerek yapılmış konferans salonu, Muhtarlık binası, berber, bakkal, okul, cami ve evler aslına uygun olarak yapılmış. Ravika köyü havası oluşturulmuş. Böylece doğduğu köyün hasretini gidermek için böyle bir ortam oluşturulmuş.

    Ayrıca Ravika Köyü’nde özel olarak yetiştirilen zeytin ağaçlarından özenle seçilerek toplanan zeytinler, Drama Yağhanesi’nde taş baskı-soğuk sıkım yöntemiyle üretildiği için fark edilen bir lezzet üstünlüğüne sahip bulunmaktadır. Zeytinyağı markası da Ravika olarak piyasaya sürülüyor.

Ravika Köyünü ziyaret etmek isteyenler gurup olarak gidebilirler. Özel mülk olduğu için tek başına ziyaretleri kabul etmiyorlar. Gurup olarak gidilmek istendiğinde de insan kaynaklarından özel izinle Cumartesi – Pazar haricinde ziyaret edilebiliniyor.

Kaynak: Ravika Köyü