18 Temmuz 2024
Saat Kuleleri

MALATYA SAAT KULESİ – MALATYA

    Malatya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi tarafından yapılan açıklamada, Fahri Kayahan Bulvarı ile İsmet Paşa Caddesi ve Tecde Yolunun kesiştiği kavşakta,kent estetiğine değer katacak Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan, yaklaşık 17 metre yüksekliğinde yeni bir saat kulesinin yapılacağı bildirildi.

Yeni saat kulesinin, yapı medeniyetinin en önemli süsleme sanatlarından biri olan Kundekari (küçük ölçüde geometrik parçaların birbirine geçmesi ile elde edilen, Anadolu’da Selçuklu döneminde gelişmiş kendine özgü bir bezeme tekniği) sanatından esinlenerek yapılmakta olduğu dile getirildi.

    Saat Kulesinin yapı malzemesinde ise özel döküm fibro mermer ve işlenmiş çelik sacların altın yaldız titanyum malzeme ile kaplanmasından istifade ediliyor.

Açıklamada, kulenin, Osmanlı ve Selçuklu mimarisini temel alıp, Selçuklu yıldızının göğe yükselip hilal ile birleşerek günümüz Türkiye Cumhuriyetini simgeleyen bir yapı olacağı ifade edildi.

    Tarihimizden izler taşıyan ve çevreyle uyumlu bir sanatsal yapı tasarımı olan saat kulesinin kaidesinin ise Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazır hale getirilmiş olduğu ve önümüzdeki günlerde kule kısmının montajına geçileceği belirtildi. (Tarih: 12.12.2016 )

   Malatya Fahri Kayahan Bulvarı’nın çehresi değişti!

Fahri Kayahan Bulvarı’nın Tecde girişine yapılan 17 metre yüksekliğindeki saat kulesi de düzenlemelere ayrı bir güzellik kattı.

17 metrelik saat kulesi yapıldı

    Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Fahri Kayahan Bulvarı Tecde girişindeki kavşak ortasına yapılan Saat Kulesi, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyor, yaklaşık 17 metre yüksekliğindeki yeni saat kulesiyle, Malatya’daki saat kulesi sayısı 3 oldu. ( Tarih: 6 Ocak 2017 )

KAYNAK: MALATYA BASIN (MİLLİYET)