27 Şubat 2024
Özel Mekanlar

SİVRİHİSAR TARİHİ EVLERİ – ESKİŞEHİR

Zamanın ağırlığını taşıyan, dar yollar arasında yok olmaya yüz tutmuş birçok tarihi ev mimarisine uygun olarak başlatılan yenileme çalışmaları ile eski ihtişamlı günlerine geri döndürülüyor.

Sivrihisar’da tarihsel dokunun bozulmadığı eski ahşap Sivrihisar Evleri ile eski Arnavut kaldırımlı dar sokakların bulunduğu, sokak sağlıklaştırılmaları ile desteklenmiş Sivrihisar sokakları, tarihte yolculuğa çıkıldığı hissini veriyor.

Eski kent dokusunu önemli ölçüde koruyabilen kentlerimizden biridir Sivrihisar. Tarihi boyunca pek çok ilim ve kültür adamına beşik olan Anadolu’nun bu şirin köşesi, Selçuklu döneminde Türk iskânına sahne olmuş; cami, medrese, han ve hamam gibi mimari yapılarla donatılarak tam bir Türk şehri karakterinde gelişme göstermiştir. Bu gelişim ve tarihi doku içerisinde eski evlerin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Anadolu’da çok da sık karşılaşamayacağınız, farklı ve anlamlı şekiller oluşturularak inşa edilmiş binaların duvarlarındaki tuğla dizilişi birer sanat eseridir. Zamanın ağırlığını taşıyan, dar yollar arasında yok olmaya yüz tutmuş birçok tarihi ev mimarisine uygun olarak başlatılan yenileme çalışmaları ile eski ihtişamlı günlerine geri döndürülüyor.

KAYNAK: SİVRİHİSAR BELEDİYESİ