24 Mayıs 2024
Özel Mekanlar

SICAK CAM ATÖLYESİ – ODUNPAZARI – ESKİŞEHİR

   Eskişehir Kurşun Külliyesi’nin giriş kısmında yer alan cam eşya atölyeleri, bölgenin ilgi çeken bir başka noktasıdır. Bu kısımda yer alan atölyelerde sıcak cam eşyaları hazırlanmaktadır. Burada hem cam sanatlarını izleyebilir hem de hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz.

    Cam Sanatları Merkezi; Sıcak Cam Atölyesi, Alevle Şekillendirme Atölyesi ve Galeri olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Cam sanatçıları, burada her gün seyircilerine üretim ve gösteri yapıyor. Her ay Ulusal ve Uluslararası Cam Sanatçıları Sıcak Cam Atölyesinde “Konuk Sanatçı Programı” dâhilinde üretimler gerçekleştiriyor.

   Bu atölyede serbest cam şekillendirme ve üfleme yöntemiyle cam üretimi yapılıyor. Ortalama 1250 derecede eritilen camlar, cam sanatçılarının elinde şekillendiriliyor. Yaklaşık 500 derecelik fırınlarda soğutma işleminden sonra satışa sunulmaktadır. Hiçbir kalıp malzeme kullanılmadan üretilen bu işlerin her birisi kendine özgü özel üretimlerdir. Sıcak Cam Atölyesinde özel sipariş üzerine üretimler de yapılmaktadır.

   Günümüzde nikâh salonu olarak kullanılıyor. Ayrıca; Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi bulunmaktadır. Bu kısım Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

KAYNAK: KÜLTÜR PORTALI