14 Haziran 2024
Özel Mekanlar

ASPARUK EVİ – BUCA / İZMİR

Sahipleri: Asparuk (Türk)

Buca Dumlupınar Mahallesi 79. sokakta (eski ismiyle Selvi Sokak) bulunan tarihi Buca evlerinden biridir.

Yapım yılıyla kesin bir bilgi olmamakla beraber, evin köşesinde 1876 tarihi yazılıdır. İlk sahipleri Rum kökenli bir ailedir. Ardından Asparuk ailesi 1930’lu yıllarda bu eve yerleşmişlerdir.

TARİHİ EV GECE VAKTİ KUNDAKLANDI

    Mahalleliden alınan bilgiye göre, 12 Nisan’ı 13 Nisan’a bağlayan gece yarısı saat 03:00 civarında tarihi evde bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. Yangın 04:00 civarında ancak söndürülebildi. Evin hafif hasar ile kurtulduğu umulurken, işin vahameti sabah saatlerinde ortaya çıktı. Evin çatısı yangın dolayısıyla tamamen çökerken, ikinci kat ile birinci kat arasındaki zeminin ise tamamen çökmemekle beraber, ciddi derecede zarar gördüğü görüldü. Evin dış yan duvarlarında ciddi bir hasar olmamakla beraber, içerideki duvarlarda ciddi hasarlar mevcut. Ayrıca bazı pencereler de hasar görmüş durumda.

– SORUMLUSU KİM –

     Buca’da geçmişte de bazı tarihi evler benzer akıbetlere uğramıştı. Bazı olaylarda evlere madde bağımlıları ya da evsizler tarafından hasar verildiği belirtilmiş, bazı olaylarda ise mülk sahiplerinin, sit alanı içerisindeki evlerin yerine apartman dikebilmek için olayı kasten yaptırdıkları iddia edilmişti. (Evin kasten yaktırılması gibi olayların önüne geçebilmek için, eğer ev sit alanı içerisindeyse, ev hasar görse ya da yıkılsa bile yeni inşaat ruhsatı verilmiyor) Sonuç olarak tüm olaylar yapanın ya da yaptıranın yanına kâr kalmıştı.

    Yapımı Osmanlı Dönemi’ne tarihlenen ve 1930’lu yıllardan itibaren uzun yıllar boyunca Asparuk ailesi tarafından kullanılan bu tarihi Buca evinin başına gelenlerin sorumluları da muhtemelen bulunamayacak ve sonuç olarak, olay yapanın yanına yine kâr kalacak. Eve ne olacağı ya da mülk sahiplerinin evin geleceği hakkında ne düşündüğü konusunda bir bilgiye ulaşılamadı. Muhtemelen yenileme için hiç bir girişim olmayacak ve Orta Doğu coğrafyasında artık bir klasik haline geldiği üzere, ev ölüme terk edilecek.

KAYNAK: ATALARIMIZIN TOPRAKLARI