TREN MÜZESİ – ÇAMLIK – SELÇUK / İZMİR

TREN MÜZESİ – ÇAMLIK – SELÇUK / İZMİR

Çamlık köyü Buharlı Lokomotif Açık Hava müzesizesinde Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergilenmektedir. Bunların arasında dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotifin de yer almaktadır.
Müze, Türkiyenin ilk demiryolu olan İzmir–Aydın demiryolunun (inşası 1866-1976) Çamlık köyünden de geçmesi dolayısıyla kurulmuştur. Müzede, tarihe tanıklık etmiş 30 lokomotifin yanı sıra, 4 vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, 1 açık ve 1 kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel de yer almaktadır.
Her yıl yerli–yabancı 10 bin civarında turist, müzeyi ziyaret etmektedir. Bu sayının artması için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) yetkililerinden, gezi programlarına müzeyi de dahil etmeleri rica edilmiştir.
Ayrıca, Atatürk de 1936 yılında beyaz tren ile gelerek Çamlık köyünde konaklamıştır. Müzede Atatürkün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda hazırlamıştır.