2 Mart 2024
Müzeler

OTANTİKA ETNOGRAFYA MÜZESİ – SÖKE – AYDIN

Söke Etnografya müzesi Atatürk Mahallesi İzmir Söke Yolu No:216 bulunmaktadır.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY tarafından açılan Otantika Etnografya Müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Dünyada, bir alışveriş merkezinde (AVM) bulunan ilk ve tek müze olan Otantika dört bölümden oluşuyor.
1. Etnografya Müzesi: Türkiye’nin en büyük Etnografya Müzesi. Koleksiyonumuz, 4.000 eserden oluşuyor. Müzede, yaklaşık 2.000 adet eser sergileniyor. Ebru Uygulamaları, Halı dokuma, İğne oyası ve Kına gecesi canlandırmaları yapılıyor.
2. Dükkan: Toplamda 120 kadının el işi oyaları, etnografik eser parçaları ile birlikte satışa sunuluyor. Tüm Etnografik eserlerin yeni versiyonları özel olarak yaptırılabiliyor. Talep edilen eserin benzeri siparişle bulunabiliyor. İncir, zeytinyağı, köy ve tüm bitkisel sabunlar, pek çok organik kuru ürünün ve çeşitli hediyelik otantik eşyanın satışı yapılıyor.
3. Kahve Evi: Türk Kahvesi ve Mırra yapılıyor. Kahve, dibekle öğütülüp, kızgın kumda pişiriliyor. Otantik kıyafetli kızlarımız ikram ediyor. Dileyenin masasına kum seti verilerek, kendi kahvesini yapma olanağı sunuluyor.
4. Yemek Evi: Ege Köy Düğünü Yemeklerinden oluşan bir menü sunuluyor. Yemeklerin çoğu, siparişle hazırlanarak, lezzetleri ve kıvamları korunuyor. Yuvarlama (sıkma-yuvalama), Mantı, Tire Köftesi, Yaprak Sarması, Gözleme, Paşa Böreği, Keşkek, Sucuk, Kuru Fasulye, Pilav, Yayık, Ayran… Biberli, kekikli zeytinyağı tabağı ve çubuk turşusu ikramı.
KAYNAK: MÜZE ASİST

Bir yanıt yazın