YILDIZ HAMAMI – AMASYA

YILDIZ HAMAMI – AMASYA

Amasya İl Merkezindeki Yıldız Hamamı,1510 yılında yapımı tamamlanan Hatuniye Külliyesinin bir parçasıdır. Çukur Hamam ya da Hatuniye Hamamı olarak da bilinen kare planlı hamam fenerli bir kubbe ile örtülüdür. Kubbeli bir soyunmalık, soyunmalığın güneyinde soğukluk, batısında sıcaklık ve hamamın suyunun ısıtıldığı ocaklık bölümlerinden oluşur. (Kaynak: Kültür Müdürlüğü)

Burası aslında Selçuklu eseridir, sebebi kotu Selçuklu kotunda ondan Çukur Hamam denmiştir. Selçuklu Sultanı Şah Mesut’tun Emir’lerinden Rıdvan bey tarafından yaptırılmışta. Bülbül hatun tarafından 1510 yılında onarım görmüştür.( Kaynak: M. Kemal Kavlak)
Dedem tarafından işletilen bu Hamam 1924 yıllarına kadar. İşleşmişler sonra burada soyunma yerine üzüm sıkma. Presi konup şarap deposu gibi kullanılmış.1939 depreminde ana kubbe yıkılmış sel suları içeriye lığ doldurmuş üzerinden. İçeriye çöp atılmış. 1948 dedem burayı tekrar onarmış temizlemiş. Zor durumda olsa da açmaya çalışmış babam Zeki Kavlak askerden gelip hemen çalışıp yardım ederek açılmasına sağlanmış Çukur Hamam olarak 1963 kadar devam etmiş dedemin vefatından sonra babam İzmir’den geri gelip tekrar büyük bir onarımdan sonra adını da Yıldız Hamam ı olarak değiştirmiş.  2002 yılında büyük bir onarımla abimle birlikte işlettik. 2012 yıllında abime devrettik. Yanı 3 kuşaktır işletmekteyiz Dedem onarmasa orda şu an yıkık ve arsa kalacaktı evkaf dairesine bağışlamıştır. .

( Kaynak: M. Kemal Kavlak)

Bir cevap yazın