14 Temmuz 2024
Hamamlar

PINARBAŞI HAMAMI – BORNOVA / İZMİR

    İzmir Büyükşehir Belediyesi, 15. Yüzyıldan kalan ve yıkılmak üzere olan Pınarbaşı Hamamını Vakıflar Bölge Müdürlüğünden kiralayarak restore etti. Tarihi hamam, eski işlevine uygun olarak hizmet verecek.

   İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin tarihi varlıklardan birini daha restore ederek yeniden hayat bulmasını sağladı. Yıllardır virane olarak atıl durumda kalan ve yıkılmaya yüz tutan PINARBAŞI HAMAMI, İzmir Büyükşehir Belediyesinin çalışmasıyla kente kazandırıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 30 yıllığına yenileme karşılığı kiralama sözleşmesi imzalayan Büyükşehir Belediyesi, 443 metrekarelik arazi içinde yer alan tarihi hamamın yenileme çalışmalarını tamamladı. Eski işlevine uygun olarak hizmete açılacak olan tarihi Hamam, önümüzdeki günlerde kentin hizmetine sunulacak.

    15. Yüzyıldan kalan tarihi yapıyı orijinal işlevi olan hamam kullanımına uygun şekilde restore eden Büyükşehir Belediyesi, Hamamı eski haline döndürmek için gerekli sağlamlaştırma ve düzenleme çalışmalarını gerçekleştirdi. Tarihi yapıdaki mevcut eski sistem temizlenip korunarak yeni ısıtma sistemiyle kullanılır hale getirildi.

     Tek mekânlı Osmanlı hamamı Pınarbaşı Hamamı, Anadolu’da bulunan Osmanlı hamamları içinde değerlendirildiğinde, tek mekânlı hamamlar grubunda yer alıyor. Tarihi hamamda yapılan sondaj çalışmalarında, o dönemde uygulanan özel yapı malzemelerine rastlanılan tarihi hamam, soyunmalık, ılıklık, usturalık, sıcaklık, su deposu, külhan ve odunluk mekânlarından oluşuyor. Çalışmalar kapsamında Hamamın Doğu cephesine, zaman içinde yıkılan soyunmalık bölümü projeler çerçevesinde tekrar yapıldı.

KAYNAK: İzmir Büyükşehir Belediyesi