24 Haziran 2024
Hamamlar

KUMACIK HAMAMI – AMASYA

Bayezidpaşa Mahallesi’nde, Künç Köprü hizasında bulunan hamam 1495 yılında Kapıağası Ayas Ağa tarafından yaptırılmıştır. Moloz taş kullanılarak inşa edilen hamam geleneksel Osmanlı hamam mimarisine uygun bir şekilde soğukluk, ılıklık ve sıcaklık kısımlarından oluşur. Soyunmalık kısmı kare planlıdır ve üzeri Türk üçgenleriyle geçilen büyük bir kubbeyle örtülmüştür. Sıcaklık bölümü üzeri de yine kubbeyle örtülüdür. Kubbelerin üzeri alaturka kiremitle kapatılmıştır.

Amasya‘nın tarihi hamamlarından biri olan Amasya Kumacık Hamamı, Bayezid Paşa Mahallesi’nde, Künç Köprü karşısında bulunuyor. 1495 yılında Kapıağası Ayasağa tarafından yaptırılan Amasya Kumacık Hamamı, moloz taş ve tuğla ile inşa edilmiş.
Kare planlı olan Amasya Kumacık Hamamı’nın soyunmalığının üzeri, Türk üçgenleri ile geçilen büyük bir kubbe ile kapatılmış. Hamamın sıcaklık kısmı ise, bir ana kubbe, dört eyvan ve iki halvet hücrelerinden oluşuyor. Kubbeler, dıştan Türk mimarisine uygun kiremitle örtülmüş.
Amasya Merkez‘de görülmesi gereken tarihi hamamların sayısı oldukça fazla. Amasya Kumacık Hamamı da onlardan biridir. Yolunuz bir gün Amasya’ya düştüğünde, Amasya Kumacık Hamamı’nı da mutlaka ziyaret edin.

Kaynak: KÜLTÜR PORTALI

Bir yanıt yazın