20 Mayıs 2024
AVRUPA GEZİLERİM

WESTMİNSTER – LONDRA / İNGİLTERE

    City of Westminster, İngiltere parlamentosunu da içinde bulunduran kenttir. İngiltere’de Londra metropoliten alanında iç ilçe (inner borough). 1540’ta şehir olma statüsü verilmiştir.

Thames Irmağının kuzey yakasında, West End’ın merkezinde yer alır. Batıda Kensington-Chelsea ilçesi, doğuda ise City of London’la çevrili olan ilçenin yüzölçümü 21.48 km²’dir.

Western Monastery (Batı Manastırı) olarak da anılan Westminster, başlangıçta, Thames kıyılarındaki bataklıkların ortasında yer alan bir adaydı.785’te adaya bir grup keşiş yerleşti. İngiltere kralı Aziz Edward (hd 1042-1066) burada, sonradan Westminster Abbey adını alan yeni bir kiliseyle bir saray yaptırdı.1512’deki yangından kısa bir süre sonra İngiliz kraliyet sarayı yakınlarındaki Whitehall Sarayı’na taşındı. Avam Kamarası ise 1834’teki yeni bir yangına değin eski saray bölgesindeki St. Stephen Şapeli’nde toplanmaya devam etti. Bugünkü Parlamento Binası ve Big Ben adlı 13 tonluk çanıyla ünlü Saat Kulesi yangından sonra yapıldı (1840-1867). Strand olarak bilinen yol üzerindeki adalet binalarının tamamlandığı 1870’e değin İngiltere’nin başlıca mahkemeleri Parlamento Binası’nın bitişiğindeki Westminster Hall’da toplanırdı. Westminster sınırları içinde kalan önemli merkezler arasında eski Charing Cross’un yerinde bulunan Trafalgar Meydanı ve birçok resmi binanın yer aldığı Whitehall sayılabilir. Inigo Jones’un yaptığı Şölen Evi (1619-1621), Atlı Muhafız Birliği Binası (1753), Yeni Scotland Yard ve Downinig Sokağı Whitehall’dadır. Başbakan, Downing Sokağı 10 Numara’da oturur. Mall adlı gezinti alanı, Donanma Kemeri’yle Buckingham Sarayı arasındadır.

Victoria Sokağı’ndaki yeni devlet daireleri Victoria İstasyonu’na kadar uzanır. Belgravia Malikânesi Victoria’yla Hyde Park arasında Grosvenor Malikânesi ise Piccadilly’nin kuzeyindeki Mayfair’dedir. Portland ve Cavendish malikâneleriyle Regent’s Park’taki Crown Malikanesi daha kuzeyde yer alır. Londra Üniversitesi’ne bağlı Bedforg College ve Londra Hayvanat Bahçesi de Regent’s Park’tadır. Westminster ilçesinin yaklaşık dörtte biri parklar ve yeşil alanlarla kaplıdır. St. John’s Wood’daki zarif Eyre Malikânesi ve Lord Kriket Alanı, aşırı kalabalığı ile dikkat çeken Paddington İstasyonu çevresiyle tam bir karşıtlık içindedir.

İlçedeki önemli yapılar arasında Katolik Westminster Katedrali (1895-1903) British Broadcasting Corporation (BBC) merkezi, Madame Tussaud Müzesi, Londra Planetaryumu ve Albert Kraliyet Binası (Royal Albert Hall) sayılabilir. St. George, St. Mary, Middlesex ve Westminster hastenelerinin bulunduğu Westminster’de birçok tiyatro ve sinema, restoran, otel ve mağaza vardır.

KAYNAK: VİKİPEDİ, ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ

FOTOĞRAFLAR 2010 YILINDA ÇEKİLMİŞTİR