21 Haziran 2024
AVRUPA GEZİLERİM

MANASTIR SAAT KULESİ – MANASTIR / MAKEDONYA

   Manastır Saat Kulesi, Kuzey Makedonya’nın Manastır şehrinde yer alan tarihi saat kulesi ve çan kulesi. İlk olarak 17. yüzyılda, Manastır’ın Osmanlı İmparatorluğu idaresi altında olduğu dönemde inşa edilmiş; 19. yüzyılda yenilenerek bugünkü görünümünü almıştır. Balkanlar’daki önemli Osmanlı eserlerinden ve şehrin sembollerinden biri olan saat kulesi, 30 metre yüksekliğindedir. Her altı saatte bir “Bitola Babam Bitola”, “Biljana Platno” gibi parçalar çalan müzikli bir saat mekanizması vardır.

TARİHÇE

    İshak Çelebi Camisi, Yeni cami, Musevi sinagogu ve Aziz Dimitri Ortodoks kilisesinin arasında 1664 yılında “Mahmut Bey” tarafından yaptırılan saat kulesi çeşitli sebeplerle harap olmuş ve 1830’da yeniden yapılmıştır. Kesme taştan inşa edilen saat kule için kullanılan malzemenin karışımında köylerden toplanan 60 bin yumurta kullanıldığı rivayet edilir. Kule, sonradan üstüne dikilen haç ile yıllarca tartışma konusu olmuştur.

   Manastır Saat Kulesi’nin kaybolan kitabesi 2015’te Haydar Kadı Cami deposunda parçalar halinde bulunup birleştirilmiştir. Kitabe, hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi tarafından yazılmıştır.

Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi