20 Temmuz 2024
AVRUPA GEZİLERİM

MALTA – I

MALTA HAKKINDA 11 BİLGİ

  Sokaktan birini çevirip Malta hakkında bir soru sorsanız tabi ki çok da farklı şeyler söyleyemezler. Ama bu onların suçu değil, bu küçük Akdeniz cenneti birçoğumuz için bir gizemdir.

Malta veya resmî adıyla Malta Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüz ölçümüne sahiptir

1. Malta sadece bir ada değil, ayrıca bir takımada!

Malta birçok adacıktan oluşuyor

Tahmin edeceğiniz üzere Malta dünya üzerindeki en küçük ülkelerden birisi, peki 7 adacıktan oluştuğunu biliyor muydunuz? Ama sadece en büyük 2 tanesinde, Malta ve Gozo’da yaşam bulunmaktadır, ve en büyük 3. ada olan Comino’da ise sadece bir tane lüks tatil köyü bulunmaktadır. Geri kalan adacıklarda ise hiçbir yaşam bulunmamaktadır.

Toplamda tüm adaların kapladığı alan 316 km² kadar yani Amerika Birleşik Devletleri’nin içine 30,443 tane Malta sığabilir!

2. Bir zamanlar İtalya’nın bir parçasıydı… Muhtemelen

Ortada birçok teori olmasına rağmen, yıllar boyunca coğrafyacıların söylediği şey Malta Adaları’nın tek bir bütün karadan oluşmadığı aksine günümüzde Sicilya olarak bilinen kara parçasına denizin 100 metre altından bir köprü bağlantısı olduğudur.

3. Tarihi çok önceye dayanır!

Malta’nın tarihi çok eskiye dayanıyor

Akdenizin en izole kara parçalarından biri olmasına ragmen elde edilen bulgular milattan önce 5000 yıllarındaki Neolitik dönemden beri Malta’da farklı toplulukların yaşadığını gösterir.

Kanıt ise Malta’nın eski çağlardan kalma ünlü 11 anıt yapısından geliyor. Kalıntılar UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmakta ve genellikle dünyanın en eski desteksiz ayakta kalmış yapılarından biri sayılmaktadır.

4. 1964’den Beri Bağımsız Bir Ülkedir

150 yıl boyunca İngiliz sömürgesi olmuş olan Malta, 1964 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. 1974 yılında ise cumhuriyetçi yönetim şeklini almış ve 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılmıştır.

5. Malta’da Trafik Solda İlerler

Trafiğe alışmak biraz zaman alabilir

Artık İngilizlere herhangi bir resmi bağlılıkları bulunmasa da Maltalılar bir İngiliz geleneğine yani yolun ters tarafında sürmeye devam ederler…

6. Avrupa’nın Resmi Olmayan Uçak Başkentidir

2. Dünya savaşından kalma uçak hangarlarından bir köy ortaya çıkarıldı, Attard’da bulunan Ta’ Qali Uçak Köyü temel sanat ve uçak sahneleri için müthiş bir örnektir.

Burada yerel cam sanatçıları, çömlekçileri, mücevher ustalarını hippi tarzındaki sanatlarını icra ederken ve yaptıkları Malta’ya özgü işleri satarken bulabilirsiniz.

7. Malta’ya özgü birçok içecek ve yiyecek bulunmaktadır

İlk lezzetimiz İtalyan lor peyniri ya da lapa bezelye ile yapılan ve bir hamurişi olan Pastizzi’dir. Pastizzi’yi yöreye özgü otlar, baharatlar ve acı portakal olan chinotto’dan yapılan bir sos olan Kinnie ile sunulur.

8. Birçok film burada çekildi!

Bozulmamış doğası, sakin kıyısı, antik eserleri ve farklı gizemiyle Malta, Gladyatör, Truva, Kaptan Philips ve Taht Oyunları gibi birçok Hollywood yapımına sahne oldu.

9. Dünya çapında ünlü mimari yapıları var!

  Birleşik Krallığa olan bağları bilinmesine rağmen Malta’nın şehirleri antik zamandan kalma birçok yapıya sahiptir. İster Yunan Bizans eserlerini isterseniz Roma’dan kalma Barok katedrallerini beğenin, Malta’da hepsi bolca bulunuyor.

10. Neredeyse hiç ormanlık alan bulunmamaktadır!

Malta’da müthiş doğal manzaralar ve mimari yapılar bulunurken ormanlık alan hiç yok gibidir. Ayrıca bu 7 adada ne dağ ne de herhangi bir nehir bulunur.

11. Başkenti gerçekten eşsiz

Ve aslında en büyük süpriz şu ki Valletta, Avrupa’da planlanarak inşa edilen ilk şehirdir. Şehrin planlanması Kudüs’lü Aziz John’un 1565 yılında verdiği emre dayanır.

15 yılda tamamlanarak dünyada en hızlı ölçeklenen şehirlerden biri olmuştur ve bu alanda bir rekora sahiptir, ayrıca günbatımında da muhteşem gözükür.

KAYNAK: VİKİPEDİ, ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ

FOTOĞRAFLAR 2008 YILINDA ÇRKİLMİŞTİR.