2 Mart 2024
Anıtlar

ATATÜRK HEYKELİ – YOZGAT

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan ve Atatürk’e benzemediği gerekçesiyle Yozgat Belediyesi tarafından değiştirilme kararı alınarak, yenisi yaptırılan Atatürk heykeli, bugün kaidesine yerleştirildi.

Geçtiğimiz hafta Atatürk’e benzemeyen heykel kaideden kaldırılarak Boğazlıyan İlçesi’ne bağlı Uzunlu Beldesi’ne gönderilmesinin ardından yeni yapılan 3 metre yüksekliğinde ve 1.5 ton ağırlığındaki heykel bu gün vinçle kaldırılarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki kaidesine konuldu.

Yeni Atatürk heykelinin kaidesine yerleştirilmesini vatandaşlarla birlikte izleyen Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, önceki Atatürk heykelinin Atatürk’e benzemediği için yerel ve ulusal basında sürekli tepki aldıklarını belirterek, “Belediye meclisimizde aldığımız kararla Atatürk Heykelini değiştirme kararı aldık ve bugün yeni heykeli kaidesine yerleştiriyoruz. Ayrıca Atatürk heykelinin yanında Çanakkale ve Kurtuluş Savaşını simgeleyen rölyefler bulunmaktadır” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda yeni düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Başkan Başer, “Cumhuriyet Meydanı, Yozgat’a yakışır bir meydan olacaktır. İnşallah 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı bu meydanda kutlayacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı