21 Haziran 2024
Anıtlar

AMASYA TAMİM HEYKELİ – AMASYA

Amasya Yavuz Selim Meydanı’nda bulunan ve 1981 yılında Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından yapılan Atatürk Anıtı’nı değişik insan figürlerini canlandırıyor.
Heykelin üzerinde Vaiz Abdurrahman Kamil Efendi ve Hacı Hafız Tevfik Efendi adlı iki din adamının figürü bulunduğunu belirterek, elinde balta olan bir erkek figürünün ise ‘Ermenileri katleden Gabaş Ali’ olduğu ileri sürülüyor.
Buna karşılık:
Hüseyin Menç, Amasya Valiliği tarafından bastırılan bir kitapçıkta anıtın kaide bölümü üzerinde yer alan figürlerin Kurtuluş Savaşı öncesinde Anadolu’nun halini, bir şehidin yaşlı anne ve babasının ıstırabı ve onların yanında mücadeleye katılmak üzere olan çiftin ayrılışı, Kuvayı milliye ruhunun canlanışı ve ordunun kurulmasının anlatıldığını söyledi. Menç, “Anıtın ön cephesinde 1919 yılında Amasya’ya gelen Atatürk’ü karşılayan zamanın müftüsü Tevfik Efendi, vaiz Abdurrahman-ı Kamil Efendi ile Gazi Mustafa Kemal ile birlikte kente gelen heyetin figürleri var” dedi.
“Gabaş Ali denilen baltalı figürün Amasya’da bastırmış olan eserlerde ismi belli değildir. Milli mücadele ışığının yandığı bu şehir, bazı kişiler tarafından farklı gösterilmek isteniyor. ‘Ermenileri katleden kişi’ olarak tanıtılan baltalı şahıs, Atatürk’ün o yıllarda ‘Gerekirse baltaları alırız, öyle savaşa gideriz’ sözünü temsil ediyor.”
KAYNAK: AMASYA BASIN “MİLLİYET”

Bir yanıt yazın