22 Mayıs 2024
Şehitlikler

ANITKAYA ŞEHİTLİĞİ – AFYONKARAHİSAR

Konum: Afyonkarahisar-Kütahya karayolu 32. Km Anıtkaya Kasabası/Afyonkarahisar
     Anıtkaya Şehitliği, Eğret Şehitliği olarak da bilinir. Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde yer alan Anıtkaya (Eğret) Kasabası’nda bulunmaktadır. Anıtkaya kasabasındaki bir höyüğün üzerindeki basamaklı bir terasta, Büyük Taarruz’un 28 Ağustos 1922 günkü muharebelerinde şehit düşen 5. Süvari Kolordusu, 2. Süvari Tümeninden, 13. ve 20. Süvari Alay şehitleri anısına, 1924 yılında piramidal bir anıt dikilmiştir.

    Şehitlikte, 13. Alay Komutanı Binbaşı Galip de dâhil olmak üzere, savaşta şehit düşmüş olan 12 Subay ve 6 Er’in yattığı mezarları vardır. Arap alfabesiyle Osmanlıca olarak kazınmış anıt kitabesinde şunlar yazılıdır:

   ‘Anıtkaya (Eğret) Kurtuluş Savaşı’mızı eşsiz bir zaferle düğümleyen,

Kocatepe’den gürleyerek ve coşarak bir sel gibi bu topraklardan Akdeniz’e akıp giden,

Büyük Taarruz’da yoğun düşman kuvvetlerinin içine baskınla dalan ve boğaz boğaza amansız savaşlarla büyük zafer yaratıcıları ve bu uğurda vatanları, onurları ve yurttaşları için canlarını feda eden sayısız kahramanların şehitliğidir.’

28 Ağustos 1972 B. ALPAKAN yazılıdır.
    Şehitlik kaidesi üzerine ise şunlar yazılmıştır: ’28 Ağustos 1922 Muharebesinde düşman hattı ricatini keserek arkalarından taarruz eden Türk süvari kolordusunun bu civarda verdiği şehitler adına dikilmiştir. Kendilerine Cenab-ı Hakk’ın rahmeti niyaz olunur.’
   1972 yılında yenilenip çevre düzenlenmesi yapılan şehitlik bu günkü halini almıştır. Afyonkarahisar’da bulunan Anıtkaya Şehitliği’nde her yıl 28 Ağustos’ta devlet töreni düzenlenmektedir.

Kaynak: Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü