22 Mayıs 2024
Özel Mekanlar

YÖRÜK ALİ EFE MÜZE EVİ – YENİPAZAR – AYDIN

Milli Kahraman Yörük Ali Efe’nin İzmir’den dönüşünden ölümüne kadar yaşadığı Yenipazar ilçe merkezindeki evi 1980’li yıllarda çıkan yangında tamamen yanmıştır. 1995 yılında Aydın Valiliği tarafından Kültür Bakanlığı’na yapılan öneri kabul görmüş, Yörük Ali Efe’nin mirasçıları evin müze yapılması koşulu ile evi Kültür Bakanlığı’na bağışlamışlardır. Tahsis işlemleri 1999 yılında tamamlanmıştır. Evin aslına uygun restorasyonu ve bahçe tanzim çalışmaları sonucu teşhire hazır hale getirilmiştir.
Yörük Ali Efe’nin kullandığı şahsi eşyaları da varisleri tarafından müzeye bağışlanmıştır. Aydın Müzesi Etnografya seksiyonundan devredilen eserlerin yanı sıra, Aydın Müzesi Kıymet Takdir Komisyonu’nca piyasadan alınan ve vatandaşların bağışladığı malzemelerle yapılan teşhir çalışmaları kısa sürede tamamlanmıştır.
Yörük Ali Efe’nin Muslukuyu Mezarlığı’ndaki mezarı da Bakanlar Kurulu kararı ile müze bahçesindeki yerine taşınmıştır. Yörük Ali Evi Müzesi Aydın Müzesi Müdürlüğü bağlı bir birim olarak 8 Haziran 2001 tarihinde ziyarete açılmıştır.
Yörük Ali Efe Müzesi Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:00
Yörük Ali Efe Müzesi Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:30
Yörük Ali Efe Müzesi Tatil Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.
Yörük Ali Efe Müzesi Giriş Ücreti: Ücretsiz
Kaynak: Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Bir yanıt yazın