14 Temmuz 2024
Özel Mekanlar

UMURBEY BELDESİ VE EVLERİ – GEMLİK – BURSA

Umurbey Beldesi, Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı bir beldedir.
Yerleşim yerinin tarihi oldukça eskidir. Gemlik körfezinin güney batısında dağlık yamaçta yüksekçe bir yerleşim alanıdır. Asırlık ağaçların yoğun olduğu bu şirin beldede eski evleri de dikkat çekmektedir.
Celal Bayar, 1883’te Umurbey’de doğmuştur. Celal Bayar, 1967’de Umurbey’de bir vakıf kurarak bir müze ve bir kütüphane inşa etmiştir. Müze ve kütüphanede Bursa ve Ege Bölgesi’nde kendisinin de öncülük ettiği Kuva-yi Milliye Hareketi’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın anlatılmasını istemiştir. Vakıf ayrıca bir sinema ve sergi salonu inşa etmiştir. Sinema salonu halen tiyatro gösterileri için kullanılmaktadır. Vasiyeti üzerine Celal Bayar, müzenin bahçesine defnedilmiştir. Naaşı daha sonra devlet tarafından 1990 yılında yaptırılan Anıt mezar’a nakledilmiştir.
Celal Bayar Anıt Mezarı ve etrafındaki geniş bir park, Celal Bayar Vakıf Müzesi, Kütüphanesi, Bayar anıt-heykeli Umurbey’in Meydanı’nda yer alır. Meydanın yukarısında Celal Bayar’ın 1883 yılında doğduğu 19. yüzyıl müze evi görülebilir.
Gemlik kuşatmasında deniz cephesi komutanı Aykut Alp’in oğlu, Kara Ali Paşa Mezarı vasiyeti üzerine denizi gören bir yer olan Umurbey’de gömülmüştür.
KAYNAK: GEMLİK BELEDİYESİ