14 Temmuz 2024
Özel Mekanlar

KÖPRÜGÖZÜ TOHMA KANYONU – DARENDE – MALATYA

2008 yılında turizme kazandırılan, fakat aradan geçen süre içerisinde tahrip edilerek kullanılamaz hale gelen Tohma Kanyonu, yeniden projelendirildi.

2013 yılında kanyon içerisinde piknik yapan bir ailenin pergolayla birlikte Tohma Çayı’na devrilmesi sonucu büyük bir facia atlatılmış, bunun üzerine büyük bir kısmı tahrip olan pergola ve yolların başka kazalara sebebiyet vermemesi için Darende Kaymakamlığı tarafından kanyon giriş ve çıkışlarına bilgilendirici levhalar asılarak, kullanıma kapatılmıştı. 2015 yılı içerisinde Maliye Bakanlığı tarafından Hulusi Efendi Vakfı’na devredilen Tohma Kanyonu, vakıf yetkilileri tarafından konusunda uzman çevre ve peyzaj mühendislerine, dokuya uygun estetik bir bakış açısı ile yeniden proje hazırlatıldı. Tohma Kanyonu içerisinde incelemelerde bulunan Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser ve Hulusi Efendi Vakfı Genel Müdürü Ziya Toksözlü, proje kapsamında yapılacak olan yeni köprüler, istinat duvarları, seyir terası ile kafeterya yapılması planlanan alanları gezdi. Önceki tadilat ve koruma çalışmalarına istinaden daha güvenli ve daha sağlam hale getirilecek olan kanyon, Somuncu Baba Külliyesinden başlayarak Köprügözü mevkisine kadar olan 1,5 kilometrelik alanı kapsayacak. Çalışmalara 2016 yılının ilk aylarında başlanılacak.

Darende Belediye Başkanı Eser, ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kanyonun eşsiz güzelliklere sahip olduğunu da dile getirdi. Eser, “Vatandaşlarımız için en güzel hizmeti yapmayı kendine şiar edinmiş Hulusi Efendi Vakfı’nın önümüzdeki günlerde başlayacağı çalışmalara inşallah en makul süre içerisin de tamamlanacak. Tekrardan turizme kazandırılacak kanyonumuz geniş bir katılımla halkımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Vakıf Genel Müdürü Ziya Toksözlü ise pergolaları kaldırıp, seyir alanları oluşturacaklarını kaydetti. Toksözlü, “Tahribata uğrayan pergola, korkuluk ve bazı ahşap malzemeleri yenileyeceğiz. Ayrıca kanyondaki yaban hayatını canlandırmak amacıyla bir dizi çalışmanın yanı sıra kuş evleri gibi farklı uygulamalar gerçekleştireceğiz. Kanyonun güvenliği için de kamera sistemi kuracağız” şeklinde konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET HABER