23 Haziran 2024
Köprüler

DANDALAZ TAŞ KÖPRÜSÜ – KARACASU – AYDIN

1426 yılında padişah 2. Murat tarafından Tavas yolu üzerinde dönemin kervan ve ticaret yolunu Dandalaz Çayı üzerinde birbirine bağlamak için kurulan köprünün bazı kemer taşları zamanla düştü. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile yapılan yazışmalar sonrasında İzmir Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü’nün restorasyon için üniversiteden bir profesöre hazırlattığı proje ihaleye açıldı.
Anıt eser olarak tescilli ve koruma altında olan köprünün restorasyon ihalesini Çabuk İnşaat Mimarlık ve Mühendislik Şirketi aldı. Yüklenici firma 2014 yılının Eylül ayı başlarında Antiochia Afrodisias ile devamındaki diğer antik beldeler arasında önemli bir geçit olan köprüde restorasyon çalışmalarına başladı. 120 ton çelik kullanılarak askıya alınan köprü, geçen 30 Ocak’taki restorasyon çalışmaları sırasında yıkıldı.
Yaklaşık 6 asır önce demir ve harç kullanılmadan inşa edilen köprünün günümüz teknolojisi ve imkanlarıyla restorasyonu sırasında yıkılması ise akıllarda soru işareti bıraktı. Restorasyonu yüklenici firmanın yönetim kurulu başkanı, köprünün ayağını tutan zemindeki su bitkilerini ve heyelanı suçladı.
KAYNAK: arkeofili.com
FOTOĞRAFLAR: MUSTAFA GÜRELLİ (ESKİ KÖPRÜ FOTOĞRAFI İNTERNETTEN ALINTIDIR.)

Bir yanıt yazın