22 Mayıs 2024
Camiler

AK MİNARE CAMİİ – BATTALGAZİ – MALATYA

Eski Malatya Kalesinin doğu cephesinde, surlarla arasından geçen Derme Deresi kenarında (h.980) 1572 tarihinde Zaim Yusuf oğlu Himmet bey tarafından yaptırılmıştır. Cami kare kesitli, tek kubbeli ve kubbe kısmı sekizgen kasnak üzerine oturtulan bir yapıdadır.

Harimin örtü sistemi olarak görülen kubbe sivri kemerli troplara otururken, dışta görülen sekizgen kasnak düzenlemesi içte görülmez. Kuzeyde yer alan giriş kapısı sivri kemerli niş içerisine alınmıştır. Yine kapının batısında sivri kemerli ve yarım daire kesitli Mihr abiyesi dikkat çeker. Camide bağımsız minare kare kaideli sekizgen pabuçlu silindirik gövdeli olup tek şerefelidir. Şerefenin altında iki sıra mukarnas süsleme bulunmaktadır. Minare daha eski tarihli olup, kaynaklarda XIII. yy. olarak belirtilmektedir.

Tipik bir Osmanlı yapısı olan bu caminin, diğer tarihi eserlerdeki gibi taş oyma sanatı olan mihrabı ve bazı kısımları tahrip edilmiştir.

Mevcut olan minare, yeni baştan sökülerek yapılmış, onarım görmüştür. Camiye ait kuzey yönündeki ek bina yıkılmıştır. Düzgün kesme taştan yapılmış olan bu cami ve minaresi 1974 ve 2007 yıllarında restore görmüştür.

KAYNAK: BATTALGAZİ BELEDİYESİ