14 Temmuz 2024
Asırlık Ağaçlar

KÜTAHYA’DA OSMANLI’NIN ANIT AĞACI “MIZIK ÇAMI” – DOMANİÇ / KÜTAHYA

Kütahya- Domaniç’te Osmanlı’nın anıt ağacı Mızık Çamı, görenleri eskilere götürüyor.

Domaniç ilçe merkezine 3 km uzaklıktaki Domur köy’de bulunan “Mızık Çamı”, Osmanlı Devletini kuran Osman Gazi’nin bebekliğinde, ninesi Hayme Ana tarafından dallarına salıncak kurularak avutulduğu rivayet edilen tarihi bir ağaçtır.

Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin büyükannesi, Hayme Ana’nın dallarına salıncak kurarak avuttuğu rivayet edilen Mızık Çamı isimli Anıt Ağaç Domaniç İlçesine bağlı Domur Köyü’nde bulunmaktadır.

Hayme Ana torunları Osman’ı ve onun oğlu Orhan’ı bu çamda ninni söyleyerek (mızıklanmasın diye dallarına salıncak kurup avuttuğu için bu çamın adı “Mızık Çamı” ve “Beşik Çamı” olarak söylenile gelmiş) büyütmüştür. Yöre halkı tarafından kutsal sayılan bu ağaç, tabiat haricinde tahribat görmemiştir. Karaçam türünde olan Mızık Çamı,1980 yılında hayati fonksiyonlarını tamamen yitirmiş,1988’de de şiddetli bir rüzgâr neticesi yıkılmıştır.

Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Domur Köy, “Atlar Çayırı” mevkii, Osmanlı’nın otağ kurup, kıl çadırlarda sürdürdüğü yaşamının yanı sıra, atlar yetiştirip, asker eğittiği bir bölge olarak geçer tarihe. Burası, daha sonra tarih ve edebiyat kitaplarında; “Yedi düvele hükmeden hükümdarlar yetiştiren topraklar” diye yorumlanır.

Beşik Çamı olarak da bilinen anıt ağacın bilinen yaşının 740 olduğu, Kültür Bakanlığı Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından 05.07.1988/83 tarih ve nolu kararı gereği Mızık Çamı anıt ağaç olarak tescil edilmiştir.

Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’nin bebekliğinde, ninesi Hayme Ana tarafından dallarına salıncak kurularak sallandığı rivayet edilen ağaç, Osmanlı’nın doğuşuna tanıklık etmesi nedeniyle mızık veya beşik çamı diye adlandırılmıştır. Yöre halkı tarafından kutsal sayılan bu ağaç, 11 metrelik boyu, çevresinin 4.70 metre ve ahtapotu andıran yaygın kolları ile insanları hayrete düşüren haşmetli görüntüsünün yanı sıra, oldukça ilginç kıvrımları ve doğa harikası estetik görüntülerle bezendiği şekliyle, görenlerin hayal gücünü aşıyor.

Kaynak: ağaçlar.net

Fotoğraflar: Mustafa Gürelli